Premiérův poradce, nebo zastřený lobbista?

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Mají být poradci politiků, tím spíše premiéra, striktně nestranní, anebo mají ze své role prosazovat vlastní agendu? Zeptáte-li se lidí na ulici, většina z nich se intuitivně přikloní k první variantě. Ta však při skutečném pohledu na poradní kabinet Petra Fialy není vůbec samozřejmá. S vlastním cílem totiž do týmu poradců vstupuje novinář a mediální manažer Michal Klíma. Ten nedávno pro server Médiář na otázku svého angažmá napřímo jmenuje, že by se chtěl podílet na změně legislativy veřejnoprávních médií.

„Teď tady je parlamentní většina, která je ochotná, myslím, takovou věc přijmout. Myslím, že je čas to prosadit a chci o to usilovat,“ uvádí Klíma pro Médiář a dodává: „Prostřednictvím organizací jsme se proti něčemu vymezovali, něco jsme žádali. Teď nastala situace, kdy je možné ovlivnit, aby se to podařilo.“ Jeho slova znějí mnohem více jako proklamace politického lobbisty než nezávislého poradce.

Michal Klíma je zkušený profesionál. V minulosti vedl několik mediálních domů a než přijal současnou poradenskou funkci u premiéra, působil jako předseda české pobočky Mezinárodního tiskového institutu a místopředseda Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

sinfin.digital