Probere skandál kolem STAN vládu? Vše podstatné musí stihnout do roka a nyní má novou motivaci zabrat

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Chválili jsme si Petra Fialu, že vrátil do politiky hodnoty, klid a – politiku. Ale všeho do času. Respektive toho času mnoho není. Nejdůležitější kroky musí kabinet zvládnout v prvním roce. Současná aféra kolem STAN připomíná, proč je třeba spěchat. Stane se katalyzátorem, který vše urychlí? Pak by platilo, že všechno zlé je pro něco dobré.

Základy vládnutí se pokládají v prvních dvanácti měsících. V dalším roce se upevňují. No, a pak už se chystáte na další volby. Tohle je stará známá aritmetika a platí i v dobrých časech. Mrtvá setrvačnost byrokracie je děsivá, a pokud chcete onu váhu přetlačit, musíte začít hned, jinak vás drtí víc a víc. Totéž platí o nutnosti obhajovat mandát po pouhých čtyřech letech a skládat účty nikoli z dobrých záměrů, ale z reálných přínosů pro občany, které uvidí ihned. I na úkor budoucí větší úrody, bohužel. To je nevýhoda demokracie.

Petr Fiala nevládne v dobrých časech. Státní kasa je rozkradená a vyjedená na dlouhé roky dopředu. Zuří válka a pádivá inflace. Státní správa je plná Babišových lidí, což nesmírně ztěžuje každodenní práci. Nebojujete jen se „slepou“ silou úředníků, kteří chtějí zachovat status quo, ale s aktivními sabotážemi lidí spojených s Agrofertem. Je s podivem, že toto vláda nekomunikuje a že není rychlejší a razantnější s reformou státní správy a s potřebnou novelou zákona. No jistě, oni ji zase píší ti samí byrokraté.

Praktických výsledků vláda mnoho nemá. Tedy takových, které se dají prezentovat lidem jako něco viditelného. Vlastně jen těch pět tisíc na dítě, ale ani tuto jednoznačnou jedničku dosavadní hitparády neuměla prodat. A do toho ještě přijde pražská aféra. Ta by zase tak moc neznamenala. Za dvou podmínek. Za prvé, že se z toho STAN a jeho koaliční partneři Piráti nezblázní a zvládnou to v klidu, sice razantně a odvážně, ale také s rozvahou a citem pro míru. Za druhé, že kabinet pojede „bomby“, jež lidem zlepší život.

Pokud se týká toho druhého, tak zde platí, že budoucnost – svoji vlastní i tu vládní – drží STAN pořád ve svých rukách. Ministr Jozef Síkela může jedním rozmáchlým gestem smáznout nepříjemný dojem z kauzy Hlubuček, když navrhne program, který obyvatelům zajistí ceny energií co nejblíže předválečným. Asi už jsem s tím otravný, ale opravdu si nemyslím, že je čas na nějaké troškaření. Nestačí slevit pár procent a ještě ze všeho vynechat firmy. Nemá smysl šetřit, když jde o přežití. Lidem i kabinetu.

sinfin.digital