Bouře v Radě ČT je prohrou konzervativců. Místo sporu o hodnoty přišlo hokynaření

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Asi nikdo nepochybuje, že Česká televize je hodnotově liberálním médiem. Coby televize veřejné služby by zároveň měla poskytovat stejný prostor všem relevantním demokratickým světonázorům. Je v zájmu společnosti, aby i konzervativci dostali stejný prostor. Tím spíše je ale nutné zdůraznit, že současná řež kolem ČT nemá s idejemi nic společného. Jde totiž jen o hanebné hokynaření.

Proč je důležité, aby ČT nabídla konzervativcům poměrné zastoupení nejen ve spektru respondentů, ale i redaktorů a moderátorů? Je to její poslání a proto vůbec existuje. Nemáme silný mediální trh jako třeba v USA, kde vedle sebe (kromě mnoha jiných) existují dvě mocné komerční televize zastupující obě hlavní ideologie: CNN je liberální, Fox News konzervativní. U nás se všichni musejí vměstnat do jednoho veřejnoprávního prostoru. Jenomže konzervativní koncesionáři jsou podreprezentováni a tím diskriminováni.

Liberalismus ČT není důsledkem nějakého spiknutí. Drtivá většina novinářů prostě tíhne k tomuto světonázoru. Rozhodně se jich této profesi věnuje nepoměrně více, než odpovídá procentu takových liberálů v populaci. Je to mimochodem asi hlavní důvod, proč lidé s konzervativními postoji častěji vyhledávají tzv. alternativní weby, někdy i pochybné kvality. Není to proto, že by více tíhli k názorovému extremismu, jen prostě v mainstreamu vybírají z menší nabídky.

Topol Show ze země, kde chcípl PES: Kdo zvítězí v bitvě o Kavčí hory?

sinfin.digital