„Prostě si místo auta na benzín koupíte elektromobil...“ Možná by nebylo od věci říct lidem, že život, na jaký byli zvyklí, končí

Martin Malý

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Když se kácí les, létají třísky, a když se vede boj za lepší zítřek, padají včerejší vymoženosti.

Hans Rosling ve své knize Faktomluva popisuje scénku s Alem Gorem, která ukazuje, že přístup některých čelných politiků zůstal věrný heslu „vystrašit, a pak nabídnout řešení“. Zkrátka že prezentování těch horších scénářů z výzkumů není náhoda, ale záměr.

Povedlo se, západní civilizace je dnes vystrašená dostatečně. Až tak, že jakýkoli racionální přístup naráží na hysterický odpor: „Už je pozdě, už je pozdě, nechápete to!? Musí se všechno udělat jinak!” Hysterie samozřejmě likviduje racionalitu; stačí se tvářit, že cokoli jiného než hysterické volání ve stylu „Akce! Teď! Ihned!“ je zločin popíračství, Klausovství a boomerství, a je po debatách.

Zkuste si někde na příhodném místě napsat, že věda říká, co se děje a co by pomohlo, ale neříká, že se to má tak udělat. Věda neřekla „zdaňte toto, zakažte tamto, podporujte ono“, to všechno jsou politická rozhodnutí. Ale o tom jsme se už bavili… Diskuse je marná, dokázali to vědci, a když narazíte na obzvlášť vyvinutý exemplář, tak vám ještě vyčte, že otravujete diskusi.

A víte co? Pojďme ji otrávit! Pojďme tedy vzít pár důsledků toho, když se ideologická rozhodnutí berou jako vědecky dokázaná nutnost, a ukažme si, kam povedou. Tedy přesněji „kam by mohly vést“, protože naštěstí politika v demokracii vyžaduje velkou míru pragmatismu. Ano, mít ideály je krásná věc, ale ideály jsou vám nanic, když se rozloží společnost, která je měla naplňovat. Pragmatik to nedopustí - verbálně se bude hlásit k ideálům, ale v činech zůstane opatrný, protože si většinou spočítá, že spíš riskne půl stupně globálního oteplení, než starou známou občanskou válku.

Klimatická změna má podle řady vědců fatálně zhoršit obyvatelnost rozsáhlých oblastí po celé planetě. Pokud se tomu nepřizpůsobíme, což je ve skutečnosti jediná možná cesta pro další desetiletí, i když vám proponenti boje s oteplením budou tvrdit opak, tak nastane velmi pravděpodobně něco, co dějiny popisují jako stěhování národů. Už se to párkrát v historii stalo, a myslet si, že tomu zabráníte uzavřením hranic a nenávistí k migrantům, je naivní: v případě podobného přesunu mas obyvatelstva vás neochrání ani lidský řetěz vlastenců, zezadu podporovaný chorálem v podání Tomáše Ortela a Ilony Csákové. Ostatně Kelty z našeho území vytlačili germánští imigranti, a ty pak následně vytlačili slovanští imigranti odněkud z východních stepí, takže v případě nějaké větší vlny nezůstane kámen na kameni.

Ale nechme fatalismus stranou. Mrkněme se třeba na aktuální téma: Škoda přestane vyrábět Fabii Combi. A už ani nezastírá, že to je proto, že nové normy pro emise jsou na hranici současných technologických možností, a ty už jsou na hranici fyzikálních možností. Pokud nepřijde nějaký průlomový objev, tak to spalovací motory v autech mají spočítané.

sinfin.digital