Pusťte antigenní testy mezi lidi! Život stojí zbytečně kvůli vládní neschopnosti a lobby některých laboratoří

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Na rozdíl od mnoha západoevropských zemí nemůžete v Česku běžně koupit takzvané antigenní testy. Ty jsou od počátku pod palbou některých expertů, kteří jsou často spojeni s velkými laboratořemi, jež generují značné výnosy na takzvaných PCR testech. Rozdíl je přitom zásadní. Zatímco PCR testy stojí zhruba 1500 korun, nabírá je proškolený personál a pak na několik hodin míří do laboratoře, u antigenních testů, které lze sehnat za hranicemi i kolem stokoruny, nijak extra proškolený personál nepotřebujete a výsledek znáte za 15 minut.

Proti používání antigenních testů má svědčit jejich údajná neefektivita, která by mohla zkreslit obraz o pandemické situaci v Česku. Kritici poukazují na to, že antigenní testy jsou účinné ze 70 procent a neodhalí tedy až 30 procent nakažených. 

Tyto závěry ale vyvrací například studie, která nedávno proběhla v nemocnici v Hořovicích a v Rehabilitační nemocnici Beroun (spolupracovala na ní 3. lékařská fakulta a společnost SPADIA LAB). Úspěšnost testování na vzorku 500 lidí dosáhla 95 procent. Podobné výsledky ukazuje i testování v domovech seniorů, jehož částečné výsledky má INFO.CZ k dispozici.

Nouzový stav se prodlouží do 12. prosince. Vládu opět podrželi komunisté

Za našimi hranicemi – v Nizozemsku, Belgii, na Slovensku či v Německu – se antigenní testy stávají pilířem boje proti koronavirové pandemii. Když jsem tyto testy sháněl k nám do vydavatelství, musel jsem se obrátit na dodavatele na Slovensku, který je při větším odběru nabízí za 2,90 eura (cca 76 Kč). Antigenní testy přitom mají řadu výhod nejenom ve firmě, kde jimi můžete levně a často testovat zaměstnance. Klidně si dokážu představit i situaci, kdy takto pro jistotu otestujete velkou rodinu třeba před štědrovečerní večeří. Už vůbec se pak nemusíme bavit o sportovních akcích, které by se díky nasazení antigenních testů znovu mohly naplno rozjet.

Když jsme v INFO.CZ pátrali, kde vlastně „schválení“ testů vázne, od důvěryhodných zdrojů jsme se dozvěděli, že na ministerstvu zdravotnictví. Zatímco bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula patřil k velkým propagátorům testů a asi by byl schopen opozici ze stran nemocnic, které mají velká laboratorní centra, přetlačit, nový ministr Jan Blatný toho zatím schopný není a v kuloárech říká, že na povolení antigenních testů si budeme muset ještě měsíc až dva počkat.

Přiznám se, že nechápu, na co máme čekat. A proč třeba ministerstvo průmyslu a obchodu nevystoupí výrazně ve prospěch schválení antigenních testů pro hromadné nasazení. Každý den, kdy si testy nemůžeme běžně koupit, stojí celou zemi obrovské peníze. Vakcína je sice možná za dveřmi, ale proočkování bude několik měsíců trvat a vir tady pořád bude. Pokud existuje způsob, který by umožnil alespoň částečný návrat k normálnímu životu, musíme ho využít. Je těžko pochopitelné, proč zase přešlapujeme na místě.

Ředitel ČT není důležitý, důležitá je svoboda. Platilo to v roce 2000, platí to i letos

SDÍLET
sinfin.digital