Putin Bělorusko obsadit nechce. Ideální pro něj je, aby se Lukašenko udržel sám

KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Události v Bělorusku se v současné době staly centrem pozornosti médií. Sobotní Lukašenkův obrat, že promluví s Vladimirem Putinem o zajištění běloruské bezpečnosti ze strany ruské armády, ještě více probudil spekulace o tom, že se Rusko chystá Bělorusko obsadit. Upřímně, lze úspěšně pochybovat o tom, že Vladimir Putin touží po něčem takovém, jako je vojenské obsazení Běloruska. Ne, že by to ruská armáda nezvládla, ale prostě jiné varianty jsou pro něj v tuto chvíli vhodnější. Ostatně, podle všeho, Putin slíbil vojenskou pomoc v případě vojenské hrozby zvnějšku, které sám nejspíš nevěří. 

Zásadní otázkou v mocenském kalkulu je, jakou má Lukašenko podporu. A tady je velmi těžké se čehokoli chytit. S naprostou jistotou se dá říci, že to není oněch vyhlášených 80 procent, které uvedla ústřední volební komise. Nicméně se nedá ani vycházet z čísel opozice, protože není příliš jisté, nakolik dokázala pokrýt všechny typy oblastí (na vesnici má Lukašenko typicky vyšší míru podpory). 

Aby situace nebyla ještě příliš jednoduchá, oproti volbám se, vzhledem k dynamice dění, mohly preference proměnit pod dojmem nových informací. Ty mohou působit na obě strany, ostatně není divu, že když pracovníci běloruské televize, rozhodujícího média v zemi, pohrozili, že budou vysílat pravdu, zasáhla policie. Tvrdit přitom, že důkazem malé podpory protestům je i relativně malý rozměr demonstrací, je analytické selhání. Fakt, že si člověk netroufne vyjít na ulici a nechat se zmlátit, ještě neznamená, že demonstraci nepodporuje. 

Ale stejně tak nelze vyvozovat nic z toho, že se zatím nekonají protidemonstrace. Lukašenkova podpora je většinově pasivní, jde z velké části o lidi, kteří preferují neztratit to, co mají. Ostatně, Lukašenko svojí rétorikou o 90. letech, zlém Západu v kontrastu s jím představovanou stabilitou, jde těmto lidem na ruku. O míře spontánnosti protidemonstrací navíc bude možné pochybovat a případně budou i velkým riskem, protože nálada davu se může zvrtnout. Jistotou tak zůstává, že Lukašenkův režim podváděl, míra podvodu je ale nejistá.   

Reaganovi vděčíme za svobodu. Porazil říši zla a Američanům vrátil sebedůvěru

sinfin.digital