Řekni mi, koho volíš a já ti řeknu, že jsi idiot. S tímhle opozice nikdy nevyhraje

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Červencový průzkum amerického Cato Institutu zjistil, že se 62 procent Američanů bojí kvůli politickému klimatu v zemi říct, co si skutečně myslí. Víc jich je mezi voliči republikánů, těch je dokonce 77 procent. V poslední době je to už několikátý průzkum potvrzující tento trend i to, že strachu mezi lidmi přibývá. V Česku nemáme taková data k dispozici, bohužel ale vidíme velmi podobné tendence.

Ano, byla to prezidentská kandidátka demokratů Hillary Clintonová, která v posledních volbách nazvala všechny voliče Donalda Trumpa „rasisty, sexisty, homofoby, xenofoby a islamofoby“ a pro jistotu ještě dodala, že jde o „mizery“. Trump ovšem nezůstal pozadu, když ke svým méně přátelským tweetům přidal i výzvy k násilí proti politickým oponentům.

Pokud jde o prezidentské volby, u nás kolektivní nenávist začal v první přímé prezidentské volbě nejvíc šířit tábor prominentů „dobra“ kolem Karla Schwarzenberga. Jemnou uměleckou nuancí to tehdy korunoval režisér Jan Hřebejk, jenž na adresu voličů Miloše Zemana hezky demokraticky řekl, že „rudá a hnědá prasata táhnou populistu Zemana na Hrad“. Od té doby s námi nenávist nejen zůstala, ale ještě zhoustla poté, co do politiky vlétl Andrej Babiš. „Elity“ by měly jeho „jednoduché voliče“ povznést, rozpovídala se nedávno pro server Neovlivní.cz třeba herečka Marta Issová.

A není v tom sama, herci demokracii prostě milují, když zrovna nehrají v normalizačních seriálech. Herecká kolegyně Issové a milovnice všech petic za demokracii Anna Geislerová v rozhovoru pro DVTV řekla, že informovanost voličů ANO v dnešní digitální době není „tak velká jako ta naše“ a že je veřejné dění „možná ani nezajímá“. Podle ní proto za „těmahle lidma“ musí jezdit lépe informovaní lidé jako ona a věci jim vysvětlit tak, „aby je pochopili stejně“. Tedy aby i volili stejně jako ona, což je demokratický ideál Alexandra Lukašenka. Ten má k ruce jen méně idealistické vysvětlovací metody než Geislerová.

Babiš své podřízené fyzicky extrémně vyčerpává a psychicky deptá, míní politolog

Ano, muziku tvrdí i Zeman a hlavně jeho mediální sekerník Jiří Ovčáček. Málokdo ale umí šířit demokratické ideály tak jako bojovník za demokracii a šéfredaktor opozičního serveru Forum24 Pavel Šafr, který před časem nazval příznivce Babiše „naprostými idioty“. Aha: takže jeden a půl milionu lidí, kteří v posledních sněmovních volbách dali demokraticky hlas ANO, jsou „naprostí idioti“. Skoro jako by Šafr vykradl slova mladšího Zemana, když se ještě děsil svěřit lidem referenda.

Ten ve Federálním shromáždění kdysi slavně prohlásil: „Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní, nebo dementní, nebo alkoholik...“ Pak bychom ale u nás měli demokracii v zájmu demokracie radši zrušit, protože voličů ANO i Zemana je suverénně nejvíc. To je mimochodem další podstatný rozdíl mezi Českem a USA, kde jsou počty voličů Trumpa a demokratů zhruba vyrovnané. U nás hrozí třem stranám (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) ze čtyř členů „demobloku“ vypadnutí ze sněmovny.

Je tu ale ještě jeden principiální rozdíl. Zatímco v USA rozdávali upřímnou nenávist voličům svého oponenta Trump i Clintonová, u nás dělají z voličů druhé strany „idioty“ a „prasata“ hlavně bojovníci za demokracii. I voliči Babiše samozřejmě umí pustit uzdu politické nenávisti, jenže tu obvykle spíš než na své spoluobčany míří na opoziční lídry a partaje, které reprezentují. A nejvíc logicky na ODS a TOP 09, které jim podle nich ukradly lepší život.

Důchody je třeba zvyšovat. „Ježíšek“ v době ekonomické krize je ale průhledný manévr

Po porážce Clintonové si demokraté slíbili, že už své potenciální voliče nebudou nazývat „mizery“ a spíš zkusí pochopit, proč si nemyslí to co oni. Záhy na to ale zapomněli. To u nás se „demoblok“ o žádné poučení ze svého krizového vývoje ani nepokusil. Jeho lídři a spříznění novináři naopak ještě přitvrdili svůj džihád, jak dokazuje nejen (ne)odcházející básník TOP 09 Miroslav Kalousek nebo Pavel Šafr.

I jim tak může Babiš poděkovat za to, že od posledních sněmovních voleb podle průzkumů nabral hlasy ještě dalších „naprostých idiotů“. I v Česku se dnes mnozí voliči Babiše nebo Zemana bojí veřejně říct, co si myslí, protože z nich lépe informovaní lidé udělají idioty, fašisty nebo prasata. O to víc to možná říkají ve volbách, kde je nikdo neslyší. Zeman i Babiš totiž ve svých druhých prezidentských a sněmovních volbách výrazně posílili. Mlčící většina promluvila.  

SDÍLET
sinfin.digital