Babiš své podřízené fyzicky extrémně vyčerpává a psychicky deptá, míní politolog

Vládní karambol se zaváděním roušek z minulého týdne, a s tím související opětovné ponížení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, připomněl vcelku podstatnou okolnost vládnutí Andreje Babiše. Hnutí ANO je naprosto bez kádrů. Pokud byli s Babišem zpočátku ochotni spolupracovat aspoň některé význačné osobnosti, dnes aby je premiér pohledal. A podle politologa Ladislava Cabady je evidentní, že premiér své podřízené fyzicky extrémně vyčerpává a psychicky zjevně deptá.

V zákulisí české politiky se hovoří o tom, že by premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl ochoten Vojtěcha odvolat, svízel je, že za něj nemá náhradu. Je to už poněkolikáté, kdy Babiš zjevně čelí problému, který bychom mohli směle označit za personální vyprahlost hnutí ANO. Ostatně za tím, že je Karel Havlíček dvojitým ministrem, není také nic jiného než nedostatek kádrů. Jednoduše řečeno: s Babišem chce mít čím dál méně osobností cokoli společného.

Doložit to lze také na kandidátkách pro krajské a senátní volby. Ještě před několika lety hnutí ANO kritizovalo kumulaci funkcí, dnes v krajských volbách kandidují jeho poslanci. Anebo takto: ještě před lety byli s hnutím ANO ochotni spolupracovat lidé jako Martin Stropnický, Jiří Zlatuška nebo Robert Pelikán, což je situace, o které se premiérovi dnes ani nesní. Také proto může být Vojtěch nejspíš – pokud jde o jeho setrvání ve funkci – stále ještě klidný.

Politolog Ladislav Cabada nicméně upozorňuje, že výrazné osobnosti nechybí pouze Babišovi, podle něj chybí v politice tak nějak obecně. „Je zjevné, že počet členů politických stran setrvale klesá a že mnozí lidé, kteří by mohli být dobrými politiky, o tuto aktivitu nejeví zájem, protože mediální obraz politiky je nejen v České republice dosti odpudivý. Personální vyprahlost hnutí ANO tak sice vypadá dramaticky, ale podobné problémy má například i jeho koaliční partner ČSSD,“ upozorňuje Cabada v rozhovoru pro INFO.CZ.

Důchody je třeba zvyšovat. „Ježíšek“ v době ekonomické krize je ale průhledný manévr

Specifikem hnutí ANO je podle něj zcela dominantní pozice Andreje Babiše. Nejen Cabada o něm hovoří jako o politickém predátorovi, který staví svou image všehoschopného profesionála na propracovaném PR, populismu selektivně reflektujícím „hlas lidu“ a na intenzivní exploataci svých podřízených. „S nadsázkou řečeno, by pro Babiše byl ideální ministr, který má spánkovou poruchu a nemusí spát vůbec,“ míní politolog.

„Opakovaně pozorujeme situaci,“ pokračuje Cabada v rozhovoru, „kdy Andrej Babiš podřízeného politika ze svého hnutí ve vládě zcela vyčerpá, aby pak od něj dal ruce pryč a svaloval na něj vinu za řadu problémů, které v jeho vládnutí vidíme. Momentálně je nejviditelnější ministr zdravotnictví Vojtěch, který se dokonce navzdory své loajalitě proti posledním premiérovým útokům na svou adresu ohradil, když upozornil, že na jednání, které schválilo chaotický rámec nošení roušek, byl premiér přítomen a nic nenamítal.“

Cabada přesto odhaduje, že Vojtěch bude i nadále k Babišovi velmi loajálním podřízeným. „V minulosti jsme podobně mohli vnímat například ministra dopravy Dana Ťoka či ministryni pro místní rozvoj a později obrany Karlu Šlechtovou. Zejména u ní loajalita poté, co nebyla jmenována do druhé Babišovy vlády, výrazně oslabila,“ připomíná Cabada.

Totalita se může vrátit, změny jsou moc rychlé a lidé je nechápou, varuje Agnieszka Holland

Premiér, má za to politolog, své podřízené fyzicky extrémně vyčerpává a psychicky zjevně deptá. „U posledních debat o jeho vztahu k ministru Vojtěchovi se zcela oprávněně řešilo téma bossingu, tedy šikany podřízených,“ dodává. Babiš podle něj navíc neváhá posilovat svůj mediální obraz tím, že na své podřízené „hází“ chyby, respektive je v médiích dehonestuje.

„Takové prostředí logicky nebude příliš lákavé pro schopné lidi s vlastním názorem a sebeúctou, ale spíše pro pragmatické až tak říkajíc teflonové postavy, které se nyní v okolí premiéra vyskytují ve vládě i v hnutí ANO – jako nejviditelnější příklady bych uvedl ministryně Schillerovou a Dostálovou, ministra Havlíčka či některé hejtmany a hejtmanky za hnutí ANO na čele s Jaroslavou Pokornou Jermanovou,“ uzavírá Cabada.

A co na zjevný nedostatek kádrů říkají bývalí a současní politici hnutí ANO? Několik jsme jich oslovili, reakce jsme se ale dočkali pouze od dvou. „Nemám od konce svého poslaneckého mandátu s hnutím ANO již nic společného. Personální politika ANO mi celkově připadá k pláči a nemám k tomu slov. Snad jen obdiv k tomu, že to stát ještě nějak přežívá,“ uvedl exposlanec hnutí ANO a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška.

„Vzhledem k mému současnému postavení v hnutí ANO nemám žádné informace. Z vnějšího pohledu se může jednat i o personální vyprahlost. Co se týká kumulace funkcí, opakovaně jsem se vyjadřovala, že mi to vadí,“ doplnila Zlatušku europoslankyně hnutí ANO Radka Maxová.

SDÍLET
sinfin.digital