Důchody je třeba zvyšovat. „Ježíšek“ v době ekonomické krize je ale průhledný manévr

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Letošní Vánoce budou mít zřejmě také politickou dimenzi. Zadlužující se vládní Ježíšek už balí dárečky v podobě mimořádného 13. důchodu ve výši možná až 6 tisíc korun pro každého příjemce penze. Současně se od příštího roku chystá nadstandardně vysoká valorizace důchodů. Je přitom nezbytné, aby se penze zvyšovaly, už jenom kvůli z řetězu utržené inflaci. Přesto se velkorysé vánoční „rouškovné“ v časech největší ekonomické krize a radikálního zadlužování jeví jako až příliš průhledný předvolební manévr.

Premiér Andrej Babiš rozčeřil hladinu jako první, když oznámil, že uvažuje o jednorázovém příspěvku pro seniory ve výši pěti či šesti tisíc korun, jehož by se mohli dočkat buď v letošním, nebo až v příštím roce. S tím, že stát v rámci koronavirové krize kompenzoval mnoho různých skupin a „důchodci také měli stres, prožívali těžkou životní situaci“. Což vedlo předsedu vlády k názoru, že by si i penzisté „zasloužili nějaký jednorázový příspěvek“. Načež velmi rychle přispěchala se svou důchodovou „trochou do předvolebního mlýna“ ministryně sociálních věcí Jana Maláčová, když oznámila, že ona sama předloží návrh na jednorázový důchodový bonus ve výši šesti tisíc, který lidé dostanou ještě před Vánoci. A dokonce pro tento bonus vymyslela název „rouškovné“. Ministryně financí Alena Schillerová pak mírně zredukovala nadšení, když oznámila, že preferuje příspěvek ve výši „jen“ 4 tisíc. 

Vládní šéf Babiš ve prospěch jednorázového masivního přilepšení k důchodu argumentuje tím, že vláda (v níž bylo ANO) již jednou takto rozdávala. Šlo o jednorázový bonus ve výši 1200 Kč v roce 2016; shodou náhod se také blížily sněmovní volby. Jenže tehdy ekonomika rostla: v roce 2016 sice „jen“ o 2,3 %, ale hned v roce 2017 skočilo HDP o úctyhodných 4,6 %. Nyní se Česko nachází ve stavu, který je naprosto odlišný. Dárková průtrž koronavirových mračen, jež má být korunována vánočním „superdůchodem“, nastává v situaci nevídaného zadlužení státní kasy. Ekonomika se kvůli koronaviru a vládním restrikcím letos propadne podle odhadů zhruba o 9 %. Vláda kvůli tomu za pouhý rok zadlužila poplatníky o rekordních 500 miliard Kč. A netají se úmyslem pokračovat v prohlubování dluhu i v příštím roce. Podíl státního dluhu k HDP za letošek skočí z 30 % (na začátku roku) na zhruba 40 % na konci roku 2020. Důchodový účet (tedy rozdíl mezi výběrem sociálního pojištění a vyplacenými důchody) se v červenci 2020 meziročně propadl do mínusu téměř 14 miliard. V penzijním systému tedy prostředky na navyšování penzí, natož na mimořádné dárky, evidentně nejsou a asi jen tak hned nebudou.

Totalita se může vrátit, změny jsou moc rychlé a lidé je nechápou, varuje Agnieszka Holland

sinfin.digital