Totalita se může vrátit, změny jsou moc rychlé a lidé je nechápou, varuje Agnieszka Holland

Jan Januš

I nákup klobásy už zase začíná být politickou událostí, podobně jako tomu bylo dřív v komunistickém Polsku, říká v rozhovoru pro INFO.CZ oceňovaná polská režisérka Agnieszka Holland. U příležitosti premiéry jejího nejnovějšího filmu Šarlatán varuje před návratem totality a všímá si, jak jednoduše se lidé vzdávají svobody. „Strachem lze dosáhnout neuvěřitelných následků. Možnost návratu totalitního a autoritářského režimu vzniká z toho, že lidé nechápou současnost a modernitu. Ta má hodně nebezpečí, změny jsou příliš rychlé. Některá ohrožení, jako klimatická katastrofa nebo přemíra globalizace, způsobují, že lidé hledají někoho, kdo jim řekne, že jim na tyto problémy snadno odpoví a zachrání je,“ interpretuje aktuální dění zkušená tvůrkyně. 

V českých kinech se právě hraje váš nejnovější film Šarlatán. Ivan Trojan v něm jako léčitel Jan Mikolášek často opakuje, že chce jenom léčit. Totalitní režim ho ale nenechá, nezapadá tím do škatulky. Je tohle totalita v kostce, nenechat člověk svobodného?

Svým způsobem ano. Mikolášek také říká, že ho politika nezajímá. Problém je, že jakmile žijete v takovémto režimu, nebo si ten pro vás sáhne, tak se politika zajímá o vás. Nesvoboda a represe totalitních a autoritářských režimů spočívají v tom, že jim vadí i věci, které nemají s politikou nic společného. Dřív jsem říkala, že v takové zemi, jakou bylo komunistické Polsko, bylo i koupit si klobásu politická událost. Bohužel se k tomu zase trochu vracíme. 

A čím to je? Že je třeba v Polsku, ale i v České republice svoboda ohroženější než před pár lety? A jak do toho zapadá dění v Bělorusku?

Bělorusům teď velmi fandím a přeji jim, aby se zbavili tyrana. Ale s polskou, maďarskou a částečně českou zkušeností se na to dívám s určitým smutkem. Lidé jsou hladoví svobody, je ale otázka, zda si ji budou umět uchránit a skutečně v ní žít. Pozorujeme teď útěk od svobody a dochází k hodně symbolickým událostem, celosvětově. Při pandemii většina vlád docela racionálně zařídila, aby se lidé vzdali svých základních, občanských a lidských práv. Nesměli z domu, platilo mnoho zákazů, zavřely se hranice. Lidé to šíleně snadno akceptovali. Ta snadnost byla děsivá. Tentokrát byl důvod, ale řekněme, že by nebyl. Strachem lze dosáhnout neuvěřitelných následků. Možnost návratu totalitního a autoritářského režimu vzniká z toho, že lidé nechápou současnost a modernitu. Ta má hodně nebezpečí, změny jsou příliš rychlé. Některá ohrožení, jako klimatická katastrofa nebo přemíra globalizace, způsobují, že lidé hledají někoho, kdo jim řekne, že jim na tyto problémy snadno odpoví a zachrání je.

Šarlatán pohřbívá Pullmannovy úvahy. Totalita byla zrůdná a právo pokřivené, vypráví Agnieszka Holland

sinfin.digital