S Kalouskem na věčné časy. V ODS i u lidovců by si na jeho pomoc měli dát bacha

GLOSA PETRA HOLCE | Miroslav Kalousek oslavil šedesátiny. A v médiích taky sám sebe, jak se mužům v tomhle nebezpečném věku stává. „Jsem spontánní a jsem autentický,“ je asi to nejskromnější, co o sobě v rozhovoru pro Novinky prozradil. Pokorně a sebekriticky nám totiž hlavně sdělil, že nikdy neskončí a radost bude rozdávat i dál. Bacha by si měli dát hlavně v ODS a KDU-ČSL.

„Moje zkušenosti, které nejsou úplně zanedbatelné, jsou už třicetileté, moje expertiza ve veřejných rozpočtech budou dál k dispozici jak mojí politické straně, tak celé vznikající koalici ODS, KDU-ČSL a TOP 09,“ říká Kalousek. Samozřejmě. Exministr má tolik zkušeností, že tato volební trojkoalice mohla vzniknout až potom, co ho její lídři dokopali k tomu, aby za ni v příštích sněmnovních volbách nekandidoval.  

Už to stačilo, Mirku, už jsi dokázal víc než dost, vzkázali mu v podstatě trojkoaliční partneři. Kalousek si ale prostě nemůže pomoct. „Budu k dispozici své straně, tak i lidové straně, které jsem kdysi předsedal, úplně stejně jako ODS,“ slíbil. A jejda! Svou TOP 09 dovedl coby předseda a volební lídr k pětiprocentnímu volebnímu fiasku a předtím systematicky ničil lidovce i ODS, když sám sebe viděl jako budoucího kormidelníka pravice. Lidovce přivedl k sedmiprocentnímu výsledku a potom personálně vykradl kvůli založení TOP 09. ODS, kterou začalo před deseti lety rozkládat korupční kmotrovství, pro změnu permanentně likvidoval v koaliční vládě.

A mimochodem: když „otec“ TOP 09 o lidovcích tak rád říká, že jsou to socialisti, co jen chodí do kostela, jakou koalicí vlastně bude nová trojkoalice? ODS ji možná potáhne doprava, TOP 09 asi „do Bruselu“ a lidovci do venkovského kostela a „na pole“.

Z téhle vlády se prostě neodchází...

Největší ironie ale je, že chce teď „pravici“ radit její hrobník, jímž Kalousek je. Ano, možná je to nefér. Svět ale není férový. Právě za Kalouskem totiž jdou církevní restituce ve finančně toxické podobě nebo zpackaná penzijní reforma. Přitom oboje Česko určitě potřebovalo. Problém je ale násilný a polarizující politický styl, jakým to Kalousek v tehdejší nepopulární vládě protlačil. Málokdo tím nabil konkurenci tak jako on. 

Penzijní reformu nejdřív zrušili sami lidé svou neúčastí v novém spořícím systému a poté i následující vláda. A církevní restituce se nám vrací jako bumerang kvůli příliš štědrému ohodnocení některého církevního majetku, které Kalousek pro změnu protlačil jako „církevní“ ministr financí. Ze všech těchto věcí se pravice nikdy nevzpamatovala a dodnes se za ní toxicky táhnou.

Za těch třicet let nabírání politických zkušeností Kalousek nikdy nepochopil, že v politice často trumfuje symbolika. Neboli provedení a ne podstata věcí. Takže být ODS a KDU-ČSL, mám se před jeho radami radši na pozoru, už totiž není kam padat. A zvlášť když teď čerstvý šedesátník ve zmíněném rozhovoru skromně slibuje: „Budu radit, když o to bude zájem, a zatím mám pocit, že zájem je.“

SDÍLET
sinfin.digital