Z téhle vlády se prostě neodchází...

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Rozmohl se nám tu takový nešvar. Babišova ministerská třináctka v poslední době ráda vytyčuje červené linie a šermuje rezignacemi, když ale přijde na věc, skutek utek. Podobná ministerská prohlášení tak ponejvíce připomínají pojistnou smlouvu s nepřeberným počtem „podčarových“ důvodů, proč plnění nelze vyplatit.  

Politici – mezi dalšími institucemi – čelí krizi důvěry. V posledním výzkumu CVVM se ukázalo, že mezi špičkami tuzemské scény vlastně není nikdo, komu by věřila většina společnosti. Není to úplně překvapení a jejich „zásadovost“ tomu rozhodně nepomáhá.

Co chvíli totiž Babišovi ministři šermují tenkými červenými liniemi a hrozí, že v případě jejich překročení rozhodně rezignují. Tak třeba před rokem ministryně práce Jana Maláčová: pokud se ukáže, že je premiér Babiš skutečně ve střetu zájmů, jde o důvod k odstoupení… „Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné,“ uvedla tehdy ministryně. 

Jenže: Sliby chyby. Rok se s rokem sešel, Babišův střet zájmů (pomiňme, že již tehdy zjevný) nedávno opět potvrdili evropští auditoři, ale Maláčová se ke svým slovům nemá. Zájem země je prý nyní zájmem strany, říká. Tak to asi předtím musela být nějaká podmíněná červená linie...

sinfin.digital