Z téhle vlády se prostě neodchází...

GLOSA VOJTĚCHA KRISTENA | Rozmohl se nám tu takový nešvar. Babišova ministerská třináctka v poslední době ráda vytyčuje červené linie a šermuje rezignacemi, když ale přijde na věc, skutek utek. Podobná ministerská prohlášení tak ponejvíce připomínají pojistnou smlouvu s nepřeberným počtem „podčarových“ důvodů, proč plnění nelze vyplatit.  

Politici – mezi dalšími institucemi – čelí krizi důvěry. V posledním výzkumu CVVM se ukázalo, že mezi špičkami tuzemské scény vlastně není nikdo, komu by věřila většina společnosti. Není to úplně překvapení a jejich „zásadovost“ tomu rozhodně nepomáhá.

Co chvíli totiž Babišovi ministři šermují tenkými červenými liniemi a hrozí, že v případě jejich překročení rozhodně rezignují. Tak třeba před rokem ministryně práce Jana Maláčová: pokud se ukáže, že je premiér Babiš skutečně ve střetu zájmů, jde o důvod k odstoupení… „Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné,“ uvedla tehdy ministryně. 

Jenže: Sliby chyby. Rok se s rokem sešel, Babišův střet zájmů (pomiňme, že již tehdy zjevný) nedávno opět potvrdili evropští auditoři, ale Maláčová se ke svým slovům nemá. Zájem země je prý nyní zájmem strany, říká. Tak to asi předtím musela být nějaká podmíněná červená linie...

Vlastizrada ve sněmovně. Poslanci, kteří hlasovali pro odebrání 10 miliard korun armádě, si nezaslouží špetku úcty

Nejde ale jen o Maláčovou. V podobném stylu teď zaujal ministr obrany Lubomír Metnar, který v rozhovoru pro MF DNES řekl, že pokud armáda v rozpočtu přijde o peníze, rezignuje. V pátek tato situace nastala, když koalice na nátlak komunistů odebrala deset miliard z armádního rozpočtu na příští rok, ovšem Metnar se ke svému dřívějšímu razantnímu stanovisku už nemá. Proč? Prý že v lednu armáda peníze získá zpět, kdesi cosi. Prostě to nejde.

Šermování rezignacemi tu připomíná pofidérní pojistnou smlouvu doprovázenou rozsáhlým dodatkem poznámek pod čarou pro případ, že se rezignace „zrovna nebude hodit“. Možná by ministrům prospělo, kdyby se při vytyčování červených linií inspirovali svým šéfem a učili se prostě „od nejlepšího“. Vždyť Babiš nám to před časem řekl narovinu a jasně: „Nikdy neodstoupím, nikdy. Nech si to všichni zapamatují!“

SDÍLET
sinfin.digital