Schwarzenberg se znovu trefil. Ohledně migrace by si měl dát bobříka mlčení

GLOSA PETRA HOLCE | Říká se tomu načasování a talent na něj má kdekdo, třeba i takový Karel Schwarzenberg. Bývalému šéfovi TOP 09 čas „přeje“ s migrací. Už podruhé se s její podporou perfektně trefil do chvíle, kdy společností otřásl teroristický útok.

Kníže dal „migrační“ rozhovor rakouským novinám Tiroler Tageszeitung jen krátce předtím, než islamisté zaútočili ve Vídni. Jedním z útočníků, kteří zavraždili čtyři lidi a řadu dalších zranili, je mladý muž původem ze Severní Makedonie. Ten vloni dostal 22 měsíců za pokus o cestu do Sýrie, kde se chtěl přidat k takzvanému Islámskému státu. V prosinci ho pustili na svobodu a včera ho rakouská policie zastřelila.

Český exministr zahraničí rakouskému listu řekl, že odmítání migrantů ze strany Česka, Polska a Maďarska je ostuda. A že by to EU neměla zemím V4 tolerovat a měla by je případně finančně potrestat. „Bohužel i rakouská vláda přistoupila k tomu, že názor zemí Visegrádu sdílí. Rakousko přitom hodně migrantů přijalo a mnozí z nich se příkladně integrovali. Na to může být Rakousko pyšné,“ dodal kníže. Jeho slova teď samozřejmě působí jako nechtěná ironie. A není to poprvé.

Zemanovsko-babišovský „režim“ krvácí, nastal čas obětovat náčelníky

Když v Evropě před čtyřmi roky vrcholila migrační krize a Česko odmítlo povinně přijímat migranty, zapochyboval kníže o tom, jestli jsou Češi „civilizovaný a kulturní národ“. Později svá slova potvrdil i v rozhovoru pro časopis Týden. I v té době došlo k teroristickým útokům ve Francii a v Německu a v Kolíně nad Rýnem „oslavili“ někteří noví přistěhovalci Silvestra tím, že masově okrádali a obtěžovali ženy. Nebyla to tehdy nejlepší ukázka integrace.

Když kníže zapochyboval o kulturnosti a civilizovanosti Čechů, začali se od něj v televizi distancovat i tehdejší hlavouni TOP 09. Tehdejší události v Evropě byly politickým granátem: všichni politici se radši začali držet od migrantů dál a voličům místo třináctých důchodů slibovali bezpečnost. 

Schwarzenberg ale jako by se dál držel partajního volebního sloganu, že v TOP 09 „neuhneme“. A co hůř: s podporou migrace to nejspíš myslí i upřímně, což v politice bývá to nejhorší. Je to sice příkladně konzervativní, problém ale je, že jeho mise začíná mít spíš opačný efekt, jak už se politikům často stává. Sotva někde vyzve k přijímání migrantů a multikulti, spáchá někdo teroristický čin. Možná by pomohlo, kdyby si dal Schwarzenberg s migrací bobříka mlčení.

SDÍLET
sinfin.digital