Siegl: „Černé zlato“ bez lesku a Blízký východ bez petrodolarů

Erik Siegl

KOMENTÁŘ ERIKA SIEGLA | Světový ropný trh se za poslední měsíc kvůli globálnímu zpomalení ekonomiky a cenové válce mezi OPEC a Ruskem hluboce propadl. Zatímco Evropě a Číně se tím trochu uleví, politické a sociální důsledky pro mnoho zemí Blízkého východu, které staví své rozpočty na příjmech z ropy, budou enormní a dlouhodobé. Krize dominovým efektem otestuje politickou a sociální (ne)stabilitu širšího regionu, který do značné míry nepřímo žije z petrodolarů a finančně závisí na zahraniční pomoci.   

Současný pokles cen ropy spíše nebude kvůli očekávané globální recesi krátkodobým výkyvem. Prověří efektivitu hospodaření jednotlivých státních těžařských firem a na kraj bankrotu se dostanou i některé země, pro něž je ropa hlavním a v podstatě jediným zdrojem exportních příjmů.

Některé nejvíce zranitelné země přitom patří již nyní do kategorie „failing states“. Irák, Libye či Venezuela z ropy získávají přes devadesát procent svých exportních příjmů a propad cen byl skutečně to poslední, co očekávaly a potřebovaly. Devalvace národních měn a růst cen dovozů (v první řadě potravin) povede k dalšímu zchudnutí a novým sociálním a politickým otřesům.

Záporné ceny ropy mohou být krátkodobě novým normálem, soudí ekonom Rusinko

sinfin.digital