Záporné ceny ropy mohou být krátkodobě novým normálem, soudí ekonom Rusinko

Vojtěch Kristen

21. 04. 2020 • 13:00

Ropný trh zažil historický otřes. Cena futures kontraktů na lehkou americkou ropu WTI poprvé v historii padla do záporného teritoria, prodejci tak za prodej každého barelu platili až 40 dolarů. Makroekonomický analytik ČSOB Dominik Rusinko v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje okolnosti tohoto propadu a říká, že záporné ceny ropy mohou být – v krátkodobém horizontu – novým normálem. 

Ceny ropných futures kontraktů poprvé v historii klesly do negativních hodnot. O jak zásadní zprávu se jedná? 

Jedná se o historicky nevídanou událost – americký ropný benchmark, takzvaná lehká ropa WTI (West Texas Intermediate), se během včerejšího obchodování dostala vůbec poprvé do záporných hodnot. Barel ropy se v pondělí večer prodával dokonce až za negativních 37 dolarů, což na první pohled odporuje základní ekonomické logice.

K této situaci došlo primárně ze dvou důvodů. První je technického rázu – do negativního cenového teritoria se dostal květnový futures kontrakt (tedy ropa, která bude kupujícímu doručena v květnu, pozn. redakce), který dnes expiruje a tím pádem byl velmi málo likvidní. Kromě toho měla na pokles cen vliv i bezprostřední vazba na fyzický trh s ropou, tedy na aktuálně velmi slabou poptávku zákazníků po ropě a omezené skladovací kapacity.

Situace na ropném trhu je nyní taková, že se světová poptávka snížila asi o 30 milionů barelů denně v důsledku karanténních opatření, což způsobuje bezprecedentní převis nabídky. A ani snížení produkce o 10 milionů barelů ropy denně ze strany kartelu OPEC+ zdaleka nestačí na to, aby se trh dostal zpět do rovnováhy. Navíc tyto těžební škrty budou platné až od května. Proto očekávám, že situace v nejbližších týdnech bude nadále kritická a fenomén negativních cen ropy, které si dlouho nikdo nedokázal představit, se během doby, kdy bude ropy na trhu takto bezprecedentní přebytek, může stát novým normálem.

Bezprostředním důvodem poklesu cen bylo, že někteří obchodníci s ropou drželi kontrakt na květnové dodávky ropy WTI, který se vypořádává fyzicky – to znamená, že si musíte nakoupené barely skutečně fyzicky odebrat – a tito obchodníci pro svou ropu neměli zajištěné skladovací kapacity. Skladovací kapacity v Severní Americe a zejména v Cushingu, což je hlavní ropný skladovací hub v USA, jsou totiž v poslední době kvůli výrazné nadprodukci na hranici přehlcení. Tím pádem se producenti a obchodníci ocitli v situaci, kdy drželi tento kontrakt na dodávky ropu, nicméně fyzicky nejsou schopní ji odebrat a uskladnit, a proto museli ostatním hráčům na ropném trhu platit za to, aby si jejich ropu převzali.

Hrála podle vás v rapidním poklesu cen roli i panika obchodníků? 

Částečně. Šlo o souhru těch objektivních věcí zmíněných výše a jisté paniky. To racio současného ropného trhu je nezpochybnitelné, přebytek ropy na trzích je nyní nejvyšší, který zde historicky byl, a mnohonásobně překonává epizody nadbytku ropy například z let 2015–2016.

To, co se včera stalo na tom takzvaném „paper marketu“, tedy na trhu s futures kontrakty, tak byla určitá extrémní až manická reakce na vývoj na fyzickém trhu s ropou. Investoři si uvědomili, že kontrakt na květnové dodávky ropy, který drží, nebudou jednoduše schopní fyzicky vypořádat. Proto dělali cokoliv bylo možné a za jakoukoliv cenu, aby se toho kontraktu zbavili. 

Kdo na situaci s negativními cenami ropy prodělal a kdo vydělal? 

Vydělali na tom někteří spekulanti, kteří měli zajištěné skladovací kapacity. Ti byli schopní nakoupit ropu za zápornou cenu – tedy někdo jim skutečně zaplatil za to, že si ropu vyzvednou a uskladní ji. Na situaci naopak prodělávají producenti v Severní Americe, kteří jsou aktuálně v situaci, kdy čelí záporným cenám ropy, a mají v zásadě dvě možnosti. Buď těžbu zavřít, což je ale relativně nákladný proces, anebo krátkodobě strpět tyto minimální až záporné ceny. Pokud skutečně věří tomu, že je tento šok pouze krátkodobý, tak to dává smysl. Pokud by šlo o dlouhodobější stav, tak se uzavření těžby stejně nevyhnou.

Pokud půjdu o krok dál, tím, kdo na extra levné ropě vydělá, jsou spotřebitelé. Zejména v Evropě, která je čistým dovozcem ropy, a kde lze očekávat, že se současná slabost fyzického trhu následně přelije i do cen ropy typu Brent, která je pro nás zásadním benchmarkem. 

Proč se do negativních hodnot propadly především ceny ropy WTI, ale zmiňovaný Brent klesal jen v řádu jednotek procent?

Je to dáno specifiky severoamerické lehké ropy, u které je futures trh nastavený tak, že dochází k jeho fyzickému vyrovnání. Takže pokud vy vlastníte ten květnový futures kontrakt na WTI, tak se dostanete do situace, kdy si fyzicky musíte ropu převzít. To je v situaci, kdy nemáte zajištěné skladovací prostory, extrémně komplikované.

Toto fyzické vyrovnání tedy u jiných typů ropy neplatí?

Přesně tak, například u Brentu se to namísto fyzického vypořádání řeší v rozdílech mezi cenami kontraktů. Další aspekt, který s tím, že padla především ropa WTI souvisí, je fakt, že ve Spojených státech jsou výrazně omezenější skladovací kapacity. Ropa, která se v USA a v Kanadě těží, je uvězněná ve vnitrozemí a je potřeba ji pomocí ropovodů dostat do skladovacích terminálů, které jsou nyní přehlcené. Naopak severomořská ropa Brent se těží na moři a skladovací kapacity jsou tam mnohem pružnější – byť upřímně ani zde situace není růžová.

Propad cen se týkal květnových kontraktů, u nichž byl dnes poslední obchodní den. Očekáváte podobnou situaci za měsíc, kdy budou končit obchody s červnovými kontrakty? 

Pokud se situace na ropném trhu nějak dramaticky neotočí – tedy karanténní opatření budou nadále platit, ropná poptávka bude stále výrazně pod předkoronavirovou úrovní a skladovací kapacity budou nadále přehlcené, tak si myslím, že se tato situace bude opakovat i za měsíc. Jeden aspekt nahrávající tomu, že by se to možná nemuselo dít v takové míře, je to, že někteří obchodníci s ropou si už dají pozor, aby se nedostali do podobné situace, tedy aby nebyli uvězněni v kontraktu. To může být poučení. Na druhou stranu, situace může být také výrazně horší s ohledem na dostupnost skladovacích kapacit, což by se projevilo opět v záporných cenách ropy.

SDÍLET