Společně proti sobě. Babiš hází první granát do trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09

 FOTO: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Petr Holec

16. 11. 2020 • 16:29
KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to jen pár týdnů, co si lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09 společně stoupli pod Masarykovu sochu na Hradčanech a podepsali memorandum o protibabišovské volební trojkoalici. Šéf lidovců Marian Jurečka to dokonce označil za historickou událost. Teď přichází první test (ne)jednoty a rovnou od úhlavního nepřítele Andreje Babiše. Ten chce sněmovnou protlačit zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 15 a 23 procent z hrubých výdělků. A ODS se hrdě hlásí do služby.

Aby taky ne, když jí jde premiér a šéf ANO naproti s jejím vlastním nesplněným slibem. Právě ODS totiž kdysi superhrubou mzdu zavedla, když jí patnáctiprocentní snížení daně z příjmu nevyšlo u běžné hrubé mzdy. Byl to menší aritmetický trik a podvod na vlastním slibu, a proto ODS už několik let slibuje snížení daní i zrušení superhrubé mzdy. Ostatně za obojí schytala tolik reputačních facek, že jí dávno došly tváře, které by pořád nastavovala. 

Babiš to dobře ví a obojí chce prosadit ve sněmovně i navzdory vládní ČSSD a polovládním komunistům. Právě díky ODS, jež mu nabídla své hlasy, je nepotřebuje. A nepotřebuje dokonce ani SPD, která se jako vždy taky hlásí do služby, protože s ODS má ve sněmovně pohodlnou většinu. Pro občanské demokraty to není nejlepší moment. Jejich šéf Petr Fiala se zrovna prohlásil volebním lídrem trojkoalice a pod Masarykem se nadchl tak, že se znovu uviděl jako příští premiér. A teď jde najednou s Babišem, zatímco lidovci i TOP 09 dál tvrdí antibabišovskou muziku.

A ještě navíc ODS hodlá s ANO hlasovat o daních, které jsou spolu se státním rozpočtem nejdůležitější legislativou. Jestli bude trojkoalice takhle jednotná i dál, může Babiš zůstat v klidu, protože i tenhle spolek jako obvykle nejspíš požerou partajní zájmy. Zapomeňme ale na Babiše, ten je v tomhle nevinně. Trojkoalici prostě jen dobíhá vlastní politická minulost i programové rozdíly jejích členů, jimž nikdy neutečete. Navíc i všechny tři strany moc dobře vědí, že jde nejvíc ze všeho o koalici zoufalství.

ODS si je vědoma, že sama Babiše neohrozí, zatímco u TOP 09 a KDU-ČSL jde o pouhý pud sebezáchovy; bez přilepení se na ODS by je voliči mohli klidně vyvést ze sněmovny. Nejde ale jen o volby. Po podepsání společného memoranda se sice všechny tři strany vykoupaly ve společné lásce, k čemuž Masaryk vždycky nebezpečně svádí, záhy poté ale pro jistotu nenechaly nikoho na pochybách, že jde pouze o volební trojkoalici. Její hlavní motivací je maximalizace volebního zisku. Hned po volbách zase můžeme mít samostatnou ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

A to vždycky znamená méně lásky a více sobeckých partajních zájmů. Ve stagnující ODS roste nespokojenost s Fialou a po osmiletém opozičním půstu i hlad po moci. Tradičně vládní partaj proto může po sněmovních volbách zle zaskočit další podaná „pomocná“ ruka od Babiše, tentokrát se vstupem do vlády. A nenechte se mýlit náhlým bratrstvím: málokdo v ODS miluje TOP 09, která jí během jejich společné vlády ničila tak systematicky, až zničila obě partaje.

Jen ODS se z toho ovšem vzpamatovala aspoň natolik, že jí nehrozí mimosněmovní divočina. A s politickým pragmatismem se nijak netají ani „traktorista“ Jurečka, tomu se ze všeho nejvíc zdá o křesle ministra zemědělství. Nakonec právě zleva doprava politicky rozkročený Babiš šetří lidovcům jejich tradiční dilema, jak v různých vládách nevypadat moc pravicově nebo levicově: ve vládě s ANO se tyhle pojmy vůbec neřeší a lidovci můžou případně zůstat „pod obojí“.

„V celé historii 102 let Československa a České republiky nedošlo k situaci, aby se tři politické strany s takovou silou, kterou za sebou mají, dokázaly dohodnout na společném postupu pro volby do Poslanecké sněmovny,“ komentoval dohodu s ODS a TOP 09 Jurečka. Být jím, byl bych radši opatrný s tou „silou“, již někdejší zakladatel a vicepremiér ODS Miroslav Macek hubatě popsal jako „tři nahé zadky“. Všimněte si nicméne, že i šéf lidovců mluví jen o volbách. Po nich se vždycky začíná znovu.     

SDÍLET