Společně proti sobě. Babiš hází první granát do trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to jen pár týdnů, co si lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09 společně stoupli pod Masarykovu sochu na Hradčanech a podepsali memorandum o protibabišovské volební trojkoalici. Šéf lidovců Marian Jurečka to dokonce označil za historickou událost. Teď přichází první test (ne)jednoty a rovnou od úhlavního nepřítele Andreje Babiše. Ten chce sněmovnou protlačit zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 15 a 23 procent z hrubých výdělků. A ODS se hrdě hlásí do služby.

Aby taky ne, když jí jde premiér a šéf ANO naproti s jejím vlastním nesplněným slibem. Právě ODS totiž kdysi superhrubou mzdu zavedla, když jí patnáctiprocentní snížení daně z příjmu nevyšlo u běžné hrubé mzdy. Byl to menší aritmetický trik a podvod na vlastním slibu, a proto ODS už několik let slibuje snížení daní i zrušení superhrubé mzdy. Ostatně za obojí schytala tolik reputačních facek, že jí dávno došly tváře, které by pořád nastavovala. 

Babiš to dobře ví a obojí chce prosadit ve sněmovně i navzdory vládní ČSSD a polovládním komunistům. Právě díky ODS, jež mu nabídla své hlasy, je nepotřebuje. A nepotřebuje dokonce ani SPD, která se jako vždy taky hlásí do služby, protože s ODS má ve sněmovně pohodlnou většinu. Pro občanské demokraty to není nejlepší moment. Jejich šéf Petr Fiala se zrovna prohlásil volebním lídrem trojkoalice a pod Masarykem se nadchl tak, že se znovu uviděl jako příští premiér. A teď jde najednou s Babišem, zatímco lidovci i TOP 09 dál tvrdí antibabišovskou muziku.

Trendy Česka: Babiš bez koaličních partnerů, Piráti a STAN na vzestupu. Co to znamená?

A ještě navíc ODS hodlá s ANO hlasovat o daních, které jsou spolu se státním rozpočtem nejdůležitější legislativou. Jestli bude trojkoalice takhle jednotná i dál, může Babiš zůstat v klidu, protože i tenhle spolek jako obvykle nejspíš požerou partajní zájmy. Zapomeňme ale na Babiše, ten je v tomhle nevinně. Trojkoalici prostě jen dobíhá vlastní politická minulost i programové rozdíly jejích členů, jimž nikdy neutečete. Navíc i všechny tři strany moc dobře vědí, že jde nejvíc ze všeho o koalici zoufalství.

ODS si je vědoma, že sama Babiše neohrozí, zatímco u TOP 09 a KDU-ČSL jde o pouhý pud sebezáchovy; bez přilepení se na ODS by je voliči mohli klidně vyvést ze sněmovny. Nejde ale jen o volby. Po podepsání společného memoranda se sice všechny tři strany vykoupaly ve společné lásce, k čemuž Masaryk vždycky nebezpečně svádí, záhy poté ale pro jistotu nenechaly nikoho na pochybách, že jde pouze o volební trojkoalici. Její hlavní motivací je maximalizace volebního zisku. Hned po volbách zase můžeme mít samostatnou ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

A to vždycky znamená méně lásky a více sobeckých partajních zájmů. Ve stagnující ODS roste nespokojenost s Fialou a po osmiletém opozičním půstu i hlad po moci. Tradičně vládní partaj proto může po sněmovních volbách zle zaskočit další podaná „pomocná“ ruka od Babiše, tentokrát se vstupem do vlády. A nenechte se mýlit náhlým bratrstvím: málokdo v ODS miluje TOP 09, která jí během jejich společné vlády ničila tak systematicky, až zničila obě partaje.

Vláda národní jednoty? Vláda národní katastrofy. Pustit do hry Zemana je chyba

Jen ODS se z toho ovšem vzpamatovala aspoň natolik, že jí nehrozí mimosněmovní divočina. A s politickým pragmatismem se nijak netají ani „traktorista“ Jurečka, tomu se ze všeho nejvíc zdá o křesle ministra zemědělství. Nakonec právě zleva doprava politicky rozkročený Babiš šetří lidovcům jejich tradiční dilema, jak v různých vládách nevypadat moc pravicově nebo levicově: ve vládě s ANO se tyhle pojmy vůbec neřeší a lidovci můžou případně zůstat „pod obojí“.

„V celé historii 102 let Československa a České republiky nedošlo k situaci, aby se tři politické strany s takovou silou, kterou za sebou mají, dokázaly dohodnout na společném postupu pro volby do Poslanecké sněmovny,“ komentoval dohodu s ODS a TOP 09 Jurečka. Být jím, byl bych radši opatrný s tou „silou“, již někdejší zakladatel a vicepremiér ODS Miroslav Macek hubatě popsal jako „tři nahé zadky“. Všimněte si nicméne, že i šéf lidovců mluví jen o volbách. Po nich se vždycky začíná znovu.     

SDÍLET
sinfin.digital