Společně proti sobě. Babiš hází první granát do trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Je to jen pár týdnů, co si lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09 společně stoupli pod Masarykovu sochu na Hradčanech a podepsali memorandum o protibabišovské volební trojkoalici. Šéf lidovců Marian Jurečka to dokonce označil za historickou událost. Teď přichází první test (ne)jednoty a rovnou od úhlavního nepřítele Andreje Babiše. Ten chce sněmovnou protlačit zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 15 a 23 procent z hrubých výdělků. A ODS se hrdě hlásí do služby.

Aby taky ne, když jí jde premiér a šéf ANO naproti s jejím vlastním nesplněným slibem. Právě ODS totiž kdysi superhrubou mzdu zavedla, když jí patnáctiprocentní snížení daně z příjmu nevyšlo u běžné hrubé mzdy. Byl to menší aritmetický trik a podvod na vlastním slibu, a proto ODS už několik let slibuje snížení daní i zrušení superhrubé mzdy. Ostatně za obojí schytala tolik reputačních facek, že jí dávno došly tváře, které by pořád nastavovala. 

Babiš to dobře ví a obojí chce prosadit ve sněmovně i navzdory vládní ČSSD a polovládním komunistům. Právě díky ODS, jež mu nabídla své hlasy, je nepotřebuje. A nepotřebuje dokonce ani SPD, která se jako vždy taky hlásí do služby, protože s ODS má ve sněmovně pohodlnou většinu. Pro občanské demokraty to není nejlepší moment. Jejich šéf Petr Fiala se zrovna prohlásil volebním lídrem trojkoalice a pod Masarykem se nadchl tak, že se znovu uviděl jako příští premiér. A teď jde najednou s Babišem, zatímco lidovci i TOP 09 dál tvrdí antibabišovskou muziku.

Trendy Česka: Babiš bez koaličních partnerů, Piráti a STAN na vzestupu. Co to znamená?

sinfin.digital