Trendy Česka: Babiš bez koaličních partnerů, Piráti a STAN na vzestupu. Co to znamená?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Z aktuálních dat z dlouhodobého mapování vývoje politických preferencí, které pro Otázky Václava Moravce a Českou televizi v rámci projektu Trendy Česka realizuje agentura Kantar CZ, vyplývá několik pozoruhodných závěrů. Ten hlavní je tento: pokud by se v čase sběru dat konaly volby, hnutí ANO Andreje Babiše by se dost dobře mohlo ve sněmovně ocitnout bez koaličních partnerů. Volby by sice Babiš vyhrál, přesto by nejspíš – podobně jako Jiří Paroubek s ČSSD v roce 2010 – skončil v opozici.

Potvrzuje se tak teze, že se o celkovém výsledku příštích sněmovních voleb nerozhodne ani tak na čele politického pelotonu, jako spíše na jeho chvostu. V poměrném volebním systému totiž volby nevyhrává první na pásce, nýbrž ten, kdo po volbách dokáže sestavit většinu v dolní komoře. Takže pokud je v aktuálním volebním modelu Kantar CZ hnutí ANO na prvním místě se ziskem 27,5 procent hlasů, tou hlavní zprávou pro současného premiéra je, že se může po volbách ocitnout – podobně jako například Petr Vokřál v Brně po těch komunálních – v izolaci. Pravicová opozice naopak v součtu roste, hlavně díky expanzi Pirátů a vzestupné trajektorii, na které se ocitá STAN.  

Vláda národní jednoty? Vláda národní katastrofy. Pustit do hry Zemana je chyba

Opačně jsou na tom koaliční partneři hnutí ANO: sociální demokraté a komunisté dokonce podle aktuálního volebního modelu spadli pod pět procent (KSČM – 4,5 procenta, ČSSD – tři procenta), což je pro obě tradiční levicové formace doslova otřesná zpráva. Jenomže i kdyby se levice oklepala a dlouhodobý trend spočívající v úbytku voličů zvrátila, Babiše to nejspíš nezachrání. Blok vládních stran je zkrátka v hluboké defenzivě: hnutí ANO, ČSSD a KSČM by aktuálně volilo v součtu pouhých 35 procent voličů. Ve volbách v roce 2017 to přitom bylo téměř 45 procent voličů. Ztráta je tedy velká, Babišovi se navíc dlouhodobě nedaří oslovovat nové segmenty voličů.

Ani to není nová zpráva: hnutí ANO dlouhodobě stagnuje, ČSSD a KSČM bojují o politické přežití. Pandemie koronaviru navíc obnažila limity technokratického a hlavně chaotického pojetí politiky, jež vláda na čele s Andrejem Babišem provozuje. A pokud jsme v minulých měsících opakovaně psali, že je česká politika, pokud jde o preference jednotlivých stran, bez zjevné dynamiky, nyní se podle všeho ocitáme ve kvalitativně jiné fázi. Na vzestupu jsou už několikátý měsíc Piráti, ba co víc: vůbec poprvé se dostali nad 20 procent. Což je situace, která tady hodně dlouho nebyla. 

Dlouhodobý hegemon české politiky měl ve volebních modelech větší podporu, než byl součet druhé a třetí strany v pořadí. A to se zjevně mění. Za další: vedle Pirátů jsou na vzestupu také Starostové a nezávislí. Zatímco minulý měsíc by jim svůj hlas dalo 9,5 procenta voličů, aktuálně jich je podle Kantar CZ už 11 procent. A nejen to, STAN dokonce odsunul na čtvrté místo občanské demokraty, kteří prakticky od voleb stagnují okolo 13 procent, nyní se ale propadli na pouhých 10,5 procent. A jen tak pro zajímavost: Piráty a STAN by aktuálně volilo 32 procent voličů, tj. téměř o pět procent víc než hnutí ANO. 

Piráti v Praze jdou bolševickým směrem. S každým se dalo mluvit, Hřib jediný dává najevo svou nadřazenost, říká Černochová

Babiš má tedy o čem přemýšlet. Těch trendů, které pro něj nejsou zrovna pozitivní, je několik. Tím hlavním je samozřejmě koronavir. Lidé budou ztrácet trpělivost s jeho chaotickou politikou, řada z nich bude čelit existenčním problémům, mnozí přijdou o práci, anebo aspoň o velkou část dosavadních výdělků. Jen těžko tyto lidi Babiš přesvědčí o svých schopnostech. A vzhledem k tomu, že poslední dobou ztrácí nervy, jako třeba ve čtvrtek během sněmovních interpelací, můžeme směle odhadovat, že si premiér svou složitou situaci uvědomuje. Je izolován, v obklíčení, a expandovat nemá kam.

SDÍLET
sinfin.digital