Vláda národní jednoty? Vláda národní katastrofy. Pustit do hry Zemana je chyba

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Spekulace o úřednickém kabinetu jsou jedna věc. Když ale něco takového připustí předseda opoziční strany s ambicí stát se premiérem, jde o něco úplně jiného. Řádově nebezpečnějšího. Sestřelit vládu, pustit do hry prezidenta Zemana a zbavit premiéra Babiše zodpovědnosti za epidemii? Děsivá noční můra. Jistě, Petr Fiala (ODS) věří, že s vyslovením nedůvěry neuspěje. Ale neměl to ani říkat.

Že by Miloš Zeman rád této zemi ještě jednou pořádně zavařil a pohrál si s dalším sobě oddaným a nikomu jinému se nezodpovídajícím kabinetem, o tom sotva kdo pochybuje. Jenomže, sám to jaksi nezvládne. V roce 2013 mu s tím pomohli Šlachta s Ištvanem. Kde jsou však naši hrdinní „orlové práva“ teď? První je na penzi a o druhém není neslyšet. A že by se našel někdo jiný, kdo by třeba kvůli dotačním podvodům přepadl Úřad vlády? Sotva. Na další puč to zkrátka nevypadá.

Takže zbývají jen dvě cesty: Buď to Andrej Babiš (ANO) zabalí sám, nebo mu poslanci vysloví nedůvěru. První cesta nezní příliš pravděpodobně. I když je na premiérovi poslední dobou jasně vidět, že se pere s vnitřními běsy a je opravdu na pokraji zejména psychických sil, musí vědět, že dobrovolným odchodem by si podepsal ortel. Ztratil by okamžitě moc. A to bez možnosti návratu, protože tentokrát by nebyl oběť, ale zrádce, který v nejtěžší době opouští své ohrožené voliče.

Joe Biden chce bojovat o „duši Ameriky“. Jaká ta „duše“ ale doopravdy je?

sinfin.digital