Spolek submisivních a agresivních. Starostové a Piráti se nenaučili vládnout a teď na to doplácí celá koalice

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Představovali naději na změnu politiky. Místo toho fatálně selhávají. Proč? Protože tu politiku neumějí dělat. Piráti a STAN dosud nedokázali překročit hranici mezi aktivistickým protestním hnutím a stranou státní správy, která umí vládnout a řídit zemi. K tomu nestačí nadšení, odpor ke „šmejdům“ a zaprášený „čistý štít“. Je třeba trpělivost, pragmatismus, pevný program a klid místo hysterie.

Vít Rakušan s Ivanem Bartošem měli dobře našlápnuto. Ten druhý ale zaváhal už v cílové rovince. Piráti působili před loňskými volbami bezradně, jako by se báli o vítězství, byli bez tahu na branku. Hlavně ale neuměli lidi přesvědčit, že jsou připraveni na vládnutí. V souboji s profesionálněji působícím SPOLU ztratili a v rámci koalice PirSTAN si nakonec polepšili Starostové, kteří přeci jen působili klidněji a dala se od nich čekat alespoň zkušenost s komunální politikou, a tedy jisté organizační schopnosti.

Kdo četl před volbami INFO.CZ, věděl, že jsme právě tento vývoj v řadě textů předpovídali. Nemusela to být fatální lekce, kdyby ji obě strany pochopily, poučily se z ní a změnily přístup. Teď jsou u moci už řadu měsíců, ale zdá se, že to vzaly úplně obráceně. Zatímco voliči jim jasně vzkázali, že „příliš bylo aktivismu“, Starostové a Piráti si to přeložili tak, že ho bylo málo. A je tedy třeba přidat a víc se vymezit vůči „tradičním a konzervativním“ partnerům.

Tato podivná „protisměrná“ radikalizace ale nepříchází v čase, kdy by zmíněné strany byly v opozici. Děje se tak během jejich vládnutí! Výsledky jsou tristní. Piráti spíše přikládají pod kotel tzv. kulturní války a vymezují se vůči ostatním v tématech, jako jsou manželství homosexuálů nebo potraty. Jako by měli nového nepřítele: v opozici se vymezovali vůči ANO, nyní to někdy vypadá, že hlavním zlem jsou pro ně ODS a KDU-ČSL.

Vláda má hromadu problémů s inflací, válkou a odstraňováním neblahého Babišova dědictví, ale frustrovaní liberálové ve vládních partajích si situaci vyhodnotili tak, že je hlavně potřeba pořádně nakopnout konzervativní koaliční partnery. Přitom ministerstva zahraničí a místního rozvoje pro Piráty a vnitra, školství a průmyslu pro STAN dávají více než dost možností ukázat, co umějí.

Tohle je zarážející. Slabší koalice si v rámci povolebního vyjednávání vyhádala resorty, kde mohou její ministři plně realizovat důležité části svých programů. Jeden by čekal, že teď pojedou na plné obrátky ony „továrny na myšlenky“, kterými mají politické strany být, a budou řešit bydlení, zdroje energie, reformu vzdělávání, digitalizaci veřejné správy, postavení Česka v Evropě a ve světě. Možná, že se to uvnitř děje, ale my o tom nevíme, protože navenek se válčí, protestuje a aktivizuje. A ta mobilizace míří proti vládním kolegům.

sinfin.digital