Takhle to dál nejde! Ale asi bude muset...

GLOSA MARTINA MALÉHO | Jára Cimrman, jak známo, vyzval císaře Františka Josefa, aby v kulatém roce 1900 buď odstoupil, nebo zemřel. Těžko říct, jaký efekt měla tato výzva u voličů – nikým nevolený Cimrman se o takové věci staral pramálo. Zato víme, jaký efekt měla u adresáta – přijal ji s vyloženou nevraživostí.

Výzvu předsednictva ODS vládě, aby po skončení nouzového stavu buď požádala o důvěru, nebo to občanští demokraté vezmou do svých rukou, přijali její adresáti spíš s mírným pobavením, než s vyloženou nevraživostí. Ostatně - po právu!

Už začátek sliboval velmi výživnou akci. Předseda ODS Petr Fiala nejprve v pondělí pozdě v noci tweetuje své „Takhle to dál nejde!“ a oznamuje, že se rozhodl svolat mimořádné předsednictvo, a to hned v úterý dopoledne. Dalo se očekávat, že vystoupí s velmi ostrým a nekompromisním prohlášením. A taky jo!

Pět fází smutku premiéra Babiše a země v rukách šílence

Ve svém j'accuse oznámil, že premiér je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav, že ztratil schopnost řídit vládu i zemi, a že by vláda po skončení nouzového stavu měla požádat o důvěru. Jinak, a teď opět ocituji, „je ODS připravena zahájit jednání o vyslovení nedůvěry vládě.“

Souhlasit se jistě dá s tím, že Babiš je osobně odpovědný a že situace je zoufalá. Bohužel, formulace „ztratil schopnost řídit vládu i zemi“ implikuje, že ji snad dřív měl… Ale ten požadavek na odstoupení, ten je opravdu cimrmanovský a těžko říct, na koho takto nekompromisně formulované požadavky zaberou. Babiš to určitě nebude.

„Odstupte, nebo jsme připraveni zahájit jednání“ připomíná obvyklý mediální obrat různých firem: „Jsme připraveni zvážit další kroky, nevylučujeme ani podání trestního oznámení.“ Což možná zní dobře, když to dotyčný říká do kamery, ale s odstupem je mnohem jasnější, co to znamená: Nic! Podat trestní oznámení může každý, s těmi se tu hází jak o pouti konfetami, protože to nic nestojí a nic to neznamená. Jó, kdyby dotyčný měl fakt něco v ruce, tak jeho právník mává žalobou a nevykládá, že podá oznámení. Nota bene když to teprve zvažuje, to je už tuplem jasné, jak moc pevné jeho odhodlání je. A když je připraven zvažovat, tak je jasné, že neudělá vůbec nic, že se ještě ani do toho stádia zvažování nedostal…

Takže ODS nevyvolává hlasování. Dokonce o něm ještě ani nejedná. Ona je ve stádiu „připravenosti k zahájení jednání“. Takový nekompromisní tlak by ustál i slušný, poctivý a čestný politik, natož Andrej „nikdy neodstúpim, nech si to všetci zapamätajú“ Babiš. Vláda o důvěru nepožádá – nemá proč. Zákon jí to neukládá a na nějaké čestné boje se tu nehraje. Jo, bylo by fajn, kdyby ano, ale není to tak a je lepší žít v realitě než ve světě „kdyby“.

Vláda děsí lidi obrazy smrti. To jí nemůže projít

Dejme tomu, že ODS opravdu zahájí jednání. Vláda je menšinová, čistě podle čísel by to mohlo vyjít, ale to by musela opozice přesvědčit alespoň dvě strany z tria SPD-KSČM-ČSSD. Sociální demokracie má jedinečnou šanci potopit vládu, která ji přivedla na hranici volitelnosti. Pravděpodobnost, že spáchá politickou sebevraždu, ovšem není moc vysoká. Komunisti drží vládu u moci výměnou za bůhvíco – ale ať to je, co chce, je jasné, že opozice jim to nedá. A Okamura nepřichází v úvahu. 

Ale když už pouštíme fantazii na špacír: dejme tomu, že „socani“ kývnou, komunisti s Okamurou odejdou ze sálu, vláda požádá o vyslovení důvěry, hlasování proběhne a důvěra nebude vyslovena. Vláda následně podává demisi a prezident jmenuje nového předsedu vlády.

Zatímco jsme si doteď malovali jakž takž reálné scénáře, které by teoreticky mohly nastat, v tomto bodě musí zasáhnout Kancelář pro uvádění politických příběhů na pravou míru a oznámit, že tady je další vývoj stoprocentně jistý a jediný možný (ostatně, popsal ho včera i kolega Vratislav Dostál): Miloš Zeman oznámí, že premiérem, vy idioti a nevzdělaná pražská chátro, jmenuje pana Babiše, vítěze voleb, a pověřuje ho sestavením nové vlády, na což mu nedává – a to výslovně opakuje pro některé obzvlášť natvrdlé novináře – nedává mu žádný termín, do kdy má novou vládu sestavit.

A tak by až do voleb vládla vláda v demisi a jistě by se rychle začal kopat „Zemanův průplav“ Odra-Dunaj. Možná i v Dukovanech by se z vděčnosti začalo rychle stavět…  Naštěstí Babiš hraje na jistotu a do podobných nejistých výprav se nepustí, respektive je nedopustí. Jemu stačí, když připomene voličům, jak mu zase opozice okopává kotníky, a demagogicky se jí vysměje. A jede se dál…

Chápu, že krok ODS je čestný. Problém čestných kroků je, že je někdy musíte udělat, i když víte, že k ničemu nebudou.

Nepolitik Prymula ukázal, že mluví lépe než politici. Některá opatření teď dávají větší smysl

SDÍLET
sinfin.digital