Technické okénko: Co to je RSS čtečka a čím se liší od agregátoru

Čtvrteční článek o FlashNews vyvolal mohutnou diskusi, v níž na obranu nově spuštěného agregátoru zazníval nejčastěji argument, že přece nedělá nic jiného, než co už dávno dělají RSS čtečky. Co tedy vlastně dělají RSS čtečky a proč to není totéž?

Asi nejčastější argument, který zazníval na margo zpráv o FlashNews, byl: „Vždyť to nedělá nic jiného než RSS čtečky, a ty nikomu nevadí, tak v čem je problém?!” Vysvětlení je lehce obšírnější, tak jsem ho nechtěl tříštit a zkracovat do tweetů a raději ho předkládám zde.

Nejprve trocha technických pojmů, bez kterých nemusí být jasné, o co v celé záležitosti jde.

RSS je datový formát, který slouží k tzv. syndikaci obsahu. Technicky vzato je to textový soubor, který je nahraný na serveru na nějakém předem známém místě, a v něm jsou tzv. metainformace k článkům: titulek, krátký úryvek, odkaz. Někdy bývá informací víc, třeba adresa ilustračního obrázku, seznam klíčových slov atd. V jednom RSS souboru je takto „syndikováno“ třeba 20 nejnovějších článků.

Tento formát se rozšířil na začátku století, nejprve v blogosféře, později byl adoptován i zpravodajskými weby. Účelem RSS je především dát čtenáři rychlý přehled o tom, jaký nový obsah byl na webu publikován, ale má i některé další případy použití.

sinfin.digital