Trump udeřil. Několik poznámek ke střetu „federálů“ s demonstranty v Portlandu

Matyáš Zrno

KONZERVATIVNÍ NOVINY | Americký prezident Donald Trump dělá, co avizoval v projevu na Den nezávislosti v Mt. Rushmore – v několika amerických městech nasadil federální síly proti radikálním demonstrantům. Především oregonský Portland se změnil na jednom místě – u federální soudní budovy – v bojiště, kde se federální agenti v maskovacích uniformách střetli s anarchisty, jejichž tvrdé jádro je zjevně dobře organizované – jsou v černém, mají helmy, masky a používají štíty, lasery na oslepování policistů, rachejtle, kameny, lahve atd. 

Demokraté mluví o tyranii a diktatuře, Trump upozorňuje, že všichni Američané mají právo na to žít v bezpečí, a pokud to nejsou schopni zajistit starostové a guvernéři, udělá to sám. Operace Legend, pojmenovaná podle čtyřletého chlapce zastřeleného v červnu v Kansas City, má za cíl potírat násilnou kriminalitu a chránit federální majetek (budovy, pomníky atd.). 

Nasazení federálních sil (především armády) v případě nesouhlasu místních úřadů v USA naráží na řadu právních překážek. Federální síly se skládají ze zaměstnanců různých bezpečnostních složek sdružených pod Ministerstvem vnitřní bezpečnosti a jejich počet v jednotlivých městech málokdy překračuje stovku, i tak ale vznikl dojem, jako kdyby Donald Trump právě provedl státní převrat.

Adidas, Boeing & spol. proti Facebooku? Sociální síť bojkot bez problémů ustojí, říkají odborníci

sinfin.digital