„Ústavní bandita“ Zeman není nejlepší rádce přes Ústavu, ale tentokrát má pravdu

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Ústavní soud rozhodne ohledně stížnosti senátorů STAN a možná ulehčí volebním koalicím a posílí malé strany. Ty nyní potřebují na zisk jednoho mandátu víc hlasů než velké partaje a koalice mají podle počtu zapojených uskupení vyšší práh pro vstup do sněmovny.

Ústavním soudcům kvůli tomu poslal dopis prezident Miloš Zeman, který je varoval před vyvoláním neřešitelné ústavní krize. Soudci mu na oplátku vzkázali, že jeho dopis neberou za relevantní, takže nejspíš skončí v koši. Zeman má ale tentokrát pravdu, když se pozastavuje nad tím, proč si ústavní soudci nechali takhle klíčové „volební“ rozhodnutí do volebního roku? Senátoři STAN totiž svou stížnost podali už v roce 2017. A i když pomineme, že čas běží na Ústavním soudu o něco pomaleji, měli tam i tak dost prostoru, aby to vyjasnili jindy než zrovna teď.

Ostatně právě kvůli maximalizaci volebního zisku podle stávajícího přepočtu hlasů už vznikly dvě koalice, přičemž jedna z nich podle čerstvých dat Medianu dotahuje hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, od posledních voleb jedinou samostatnou silnou stranu. Koalice Pirátů a STAN i trojkoalice SPOLU, tvořená ODS, TOP 09 a lidovci, by v důsledku „zoufalství z Babiše“ možná vznikly i tak. Možná ale taky ne. Zvlášť v ODS totiž doutná velká nespokojenost s tím, jak šéf strany Petr Fiala upsal partaj dvěma politickým trpaslíkům ve vegetativním stavu. Kdyby tedy Ústavní soud měnil přepočet volebních hlasů včas, možná by šla ODS do voleb sama. 

To ale není jediný problém. Dost děsí i představa, co se krátce před volbami odehraje v parlamentu, pokud ústavní soudci volební parametry opravdu změní. Shoda poslanců a senátorů na novém přepočtu hlasů totiž vyžaduje ústavní většinu a tu náš parlament naposled viděl při zavedení přímé volby prezidenta. A jestli si ještě tuhle agónii pamatujete, určitě ji nechcete opakovat.  

Ano, zrovna ústavní „bandita“ Zeman není ohledně ústavních záležitostí nejlepším rádcem. A zvlášť když soudu radí, že se má snažit o stabilitu politického prostředí, ačkoli ho prezident sám ze všeho nejradši destabilizuje. Ohledně posílení malých stran to ale platí. Ano, současný přepočet hlasů je znevýhodňuje, to ale proto, aby se v Česku vůbec dalo vládnout. Právě letos oslavíme čtvrt století od první menšinové vlády Václava Klause, po níž následovaly i další volební paty. V Česku bývalo za trest vyhrát volby... 

Malé strany argumentují tím, že přepočet volebních hlasů není fér. Pravda, žádný volební systém není úplně fér; pamatuje totiž taky na to, aby v zemi někdo mohl vládnout. I proto různé volební systémy často nějak zvýhodňují vítěze voleb. Jestli Česko něco fakt nepotřebuje, tak je to v krajním případě parlament plný politických trpaslíků, jejichž hlavním smyslem je přežití volebního období. A to samé platí i pro zakládání různých koalic, které do sněmovny ještě jednou vytáhnou politické zombie. Ústavní soudci klidně můžou zapomenout na dopis prezidenta, s nímž je poslední dobou nepojí úplně romantický vztah. Jako memento by jim mohla posloužit spíš současná sněmovna, kde se kanibalizuje hned několik trpasličích celků.

sinfin.digital