V Česku přibývá těch, kteří jsou po zaplacení výdajů na nule i pod ní. Fialova vláda by to měla začít řešit, jde o hodně

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Pokud je v Česku čím dál méně domácností, které dokážou během měsíce něco uspořit, a naopak stále více těch, kteří se po zaplacení všech výdajů ocitají na nule či pod ní, je možná na čase, aby se tím začala vláda zabývat intenzivněji než doposud. Jde totiž o hodně: vždyť opozicí pravicové a konzervativní vládě ve sněmovně není standardní demokratická levice, nýbrž populisté a extremisté.

Politika se nemá posuzovat staticky, nýbrž dynamicky, je potřeba se na ni dívat spíše jako na film s otevřeným koncem než jako na fotku. Podstatný totiž není současný stav, nýbrž trend, tendence. A právě tak je potřeba promýšlet souvislosti a kontext aktuálních výstupů šetření agentury PAQ Research pro Český rozhlas v rámci projektu Život k nezaplacení.

Cituji: „Klesá počet domácností, které dokážou během měsíce něco uspořit. Naopak stoupá počet těch, co se po zaplacení všech výdajů ocitají na nule či pod ní. Loni na podzim to platilo pro dvacet procent domácností, na konci května jich bylo už šestadvacet procent.“ To je vcelku rapidní nárůst, navíc čtvrtina lidí už není opravdu malé číslo.

A dále: „S vyššími výdaji než příjmy se potýká 27 % domácností pod hranicí chudoby. Na podzim jich bylo 17 %. Do stejné situace se dostává také stále víc samoživitelů s dětmi. Větší výdaje než příjmy hlásí 39 % z nich, na podzim to bylo 15 %. Těmto skupinám hrozí zadlužení, protože mívají přinejlepším tenké úspory, do nichž mohou sahat. Problémy taky mohou mít domácnosti topící plynem.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Pokud se trend nezmění, jaké by to mohlo mít důsledky pro poměry v zemi?
  • Co by byl nejčernější scénář?
  • A jakou odpovědnost nese vláda?
sinfin.digital