Vakcín je dost, ale zájemců málo. Doplatíme na další selhání Babišovy vlády?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Co udělal premiér Babiš za epidemie dobře? Nic. Máme mnohem víc mrtvých, mnohem víc zničenou ekonomiku a mnohem větší dluhy, než bylo nutné. Šlo ještě něco zkazit? Zdálo se, že ne a že masivní dodávky vakcín nás zachrání. „Král“ politického marketingu ale podcenil propagaci vakcinace, a proto je zájem o ni nebezpečně nízký. Místo oslav nás tak v době voleb může čekat další „morová“ rána.

Andrej Babiš nám oznámil dobrou zprávu. Jak je jeho špatným zvykem, tak ne oficiálně na vládní tiskové konferenci, ale přes svůj facebookový účet. Děti od dvanácti let se mohou registrovat k očkování nikoli až v půlce prázdnin, jak strašilo ministerstvo zdravotnictví, ale už od prvního července. Jenomže za tímto radostným sdělením, na které čekali zodpovědní rodiče, stojí daleko méně veselý fakt. K zájmu o vakcínu se stále hlásí pouhých šedesát procent populace, přičemž nejhorší je situace právě mezi mladými.

Kde udělala pověstně brilantní Babišova propaganda chybu? Tým, který dokázal takřka nemožné a vyrobil svému šéfovi pro volby alternativní osobnost, kterou navíc udržuje přes jeho občasné eskapády, kdy ukáže svou pravou tvář, už osm let, v tomto zcela vyhořel. Nebo prostě nebyl zájem? Faktem totiž je, že na jedné straně musí předseda vlády hrát roli úspěšného bojovníka s koronavirem, ale na druhé straně míří na voličskou skupinu, v níž je mnoho antivaxerů, kteří mu mohou utéci k SPD a jejím klonům.

Kdyby se Babiš pustil do nějaké opravy účinné masivní kampaně na podporu očkování, mohl by ohrozit své volební vyhlídky, jež už značně utrpěly jeho selháním v boji s epidemií. Proto se, jak je jeho zvykem, snaží před sebe nastrkovat jiné osobnosti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je špatně, že zájem o vakcíny klesá?
  • A bude selhání vakcinační kampaně posledním „dárkem“ Babišovy vlády?
sinfin.digital