Válka s COVIDem plukovníka Prymuly. Proč nový ministr nemá co ztratit a proč Babiš neměl jinou možnost

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Přestože „zaručených“ jmen na místo ministra zdravotnictví kolovalo krátce po rezignaci Adama Vojtěch několik, vyhrál kandidát, který byl od počátku nejvíce logickou volbou. Roman Prymula řadu týdnů jakékoliv úvahy o možném profesním postupu odmítal, rozhodl se až po víkendové schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž, jemně řečeno, nemá nijak zlé vztahy. Stál v podstatě před hotovou věcí.

Prymula jako bývalý voják těžko mohl donekonečna odolávat poznámkám, že by v čele resortu zdravotnictví měl stanout zřejmě největší odborník na koronavirus, který v Česku je. A to je objektivně on sám a nepochybně si to dobře uvědomuje. Babiš se tak mohl jen modlit, aby mu na nabídku momentálně asi nejméně lákavé funkce ve státní správě kývnul. Není třeba zakrývat, že růst počtu nakažených je exponenciální a kolaps zdravotnického systému je reálnou možností, kterou by si před pár měsíci někdo jen těžko dokázal připustit.

„War on COVID („válka s COVIDem“ pozn. redakce),“ odepsal mi v SMS blízký Prymulův přítel, když jsem se ho zeptal, co má nový ministr vlastně v plánu. Nepochybně není daleko od pravdy, protože se stačí podívat na jeho publikační činnost. Prymula v minulosti publikoval v uznávaných magazínech Lancet a New England Journal of Medicine. Podobných odborníků „z oboru“ bychom v Česku napočítali jen několik. Mnohem zajímavější ovšem je, o čem nový ministr zdravotnictví psal. Bylo to mimo jiné respirační onemocnění SARS, které způsobuje jiná forma koronaviru než COVID.

Vojtěch: poslušný správce resortu. S Babišem v zádech by ale obstál málokdo, míní Kunštát

sinfin.digital