Válka s COVIDem plukovníka Prymuly. Proč nový ministr nemá co ztratit a proč Babiš neměl jinou možnost

22. 09. 2020 • 07:00
KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Přestože „zaručených“ jmen na místo ministra zdravotnictví kolovalo krátce po rezignaci Adama Vojtěch několik, vyhrál kandidát, který byl od počátku nejvíce logickou volbou. Roman Prymula řadu týdnů jakékoliv úvahy o možném profesním postupu odmítal, rozhodl se až po víkendové schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, s nímž, jemně řečeno, nemá nijak zlé vztahy. Stál v podstatě před hotovou věcí.

Prymula jako bývalý voják těžko mohl donekonečna odolávat poznámkám, že by v čele resortu zdravotnictví měl stanout zřejmě největší odborník na koronavirus, který v Česku je. A to je objektivně on sám a nepochybně si to dobře uvědomuje. Babiš se tak mohl jen modlit, aby mu na nabídku momentálně asi nejméně lákavé funkce ve státní správě kývnul. Není třeba zakrývat, že růst počtu nakažených je exponenciální a kolaps zdravotnického systému je reálnou možností, kterou by si před pár měsíci někdo jen těžko dokázal připustit.

„War on COVID („válka s COVIDem“ pozn. redakce),“ odepsal mi v SMS blízký Prymulův přítel, když jsem se ho zeptal, co má nový ministr vlastně v plánu. Nepochybně není daleko od pravdy, protože se stačí podívat na jeho publikační činnost. Prymula v minulosti publikoval v uznávaných magazínech Lancet a New England Journal of Medicine. Podobných odborníků „z oboru“ bychom v Česku napočítali jen několik. Mnohem zajímavější ovšem je, o čem nový ministr zdravotnictví psal. Bylo to mimo jiné respirační onemocnění SARS, které způsobuje jiná forma koronaviru než COVID.

Prymula tak bude bojovat s nepřítelem, kterému se věnuje roky. A co může ztratit? Vesměs nic. V minulosti už byl šéfem vojenského zdravotnictví, rektorem, ředitelem nemocnice, náměstkem ministra a uznávaným akademikem. Finančně je podle všeho zajištěný mimo jiné díky svému angažmá ve firmě Biovomed, která zpracovává studie pro velké společnosti vyrábějící vakcíny a která je jedním z šedých míst jeho kariéry, s nímž je spojeno podezření na střet zájmů.

Prymulova akademická kariéra je ale v podstatě stejně výstavní jako ta vojenská. Mnoho let byl členem poradenského sboru Severoatlantické aliance a členem představenstva ECDC, tedy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, které sídlí ve Stockholmu. Je rovněž uznávaným expert na opatření, která mají zabránit biologickým válkám. Byť Prymula už jako voják nevystupuje, není pochyb, že jím uvnitř pořád je, což budí obavy z tvrdého postupu u některých jeho kritiků.

Bude nepochybně zajímavé pozorovat, jak se snoubí Prymulova „válka s COVIDem“ s Babišovou snahou „ochránit ekonomiku“. Je zcela nepochybné, že nový ministr zdravotnictví zásadně přitvrdí, což v uplynulých dnech opakovaně naznačoval. Omezení hromadných akcí, uzavření druhých stupňů základních škol a středních škol je velmi pravděpodobně na pořadu dne. Jak to bude vypadat, je zřejmé. Omezení pravděpodobně bude oznamovat Prymula, Babiš bude vystupovat jen sporadicky a negativní zprávy přenechá ministrovi.

Šéf hnutí ANO v Prymulovi dostal někoho, kdo nepochybně ví, co dělá. Pokud se nepodaří jemu vybruslit z vážné krize se ctí, těžko to může dokázat někdo jiný. Babiš ovšem dostal také někoho, kdo ho bez zjevných problémů přetlačí. Viděli jsme už v minulosti, že Prymula nemá problém se premiérovi postavit a oponovat mu. Na rozdíl od ministrů, kteří se o něco podobného v minulosti pokusili, má navíc širokou veřejnou podporu. Nudit se rozhodně nebudeme.