Zlomený Babiš se omluvil, vláda opět zavírá Česko a děsí se kolapsu

Vláda na mimořádném jednání rozhodla o radikálním řezu do chodu společnosti a ekonomiky. S účinností od čtvrtka zavírá mnohé obchody a služby a omezuje volný pohyb. Existují pochopitelně výjimky, jako je nákup potravin nebo návštěva lékaře, ale zjednodušeně řečeno by lidé nikam jinam chodit neměli. „Všem to znepříjemní život, omlouvám se, že jsem to v minulosti vyloučil, neuměl jsem si představit, že by se to mohlo stát,“ řekl zlomený Babiš. Pokud by se opatření nezpřísnila, je podle vlády alternativou jedině brzký kolaps zdravotnictví.

Možná to nebylo tak úplně zřetelné, měl jsem ale dojem, že se premiérovi na začátku tiskové konference po jednání vlády chvěl hlas. Na ten pocit není zvyklý, v danou chvíli totiž působil dojmem poraženého muže. Jako premiér zjevně selhal, národu sliboval něco, co nedokázal splnit, a sám to ví. Navíc jeho vláda přichází s celým souborem značně radikálních opatření dost možná pozdě. „Původní opatření, zdá se nefungují,“ odůvodnil další restrikce Babiš.

Cílem vlády je jediné: vyhnout se plošnému kolapsu zdravotnictví a v tomto směru se hraje doslova o dny. Jak jsme během tiskové konference opakovaně slyšeli, nejde jen o „kovidové“ pacienty, ale o všechny. Berme to i jako jasný vzkaz těm lidem (a podle Prymuly jsou to desítky procent populace), kteří považují za dané situace bojkot či občasné nedodržování vládních opatření za dobrý nápad. Kolaps by se týkal každého, kdo potřebuje doktora – třeba po nehodě v autě.

Nezažil jsem složitější situaci. Tržby pivovarů se propadnou o desítky procent, říká Mráz z Prazdroje

Pro pořádek: opatření platí od čtvrtečních 6:00, zatím do 3. listopadu. Zde jsou ta hlavní:

• Uzavřený bude maloobchod a služby s výjimkou prodeje základního sortimentu.

• V obchodních centrech budou otevřeny jen potraviny, drogerie, lékárny (další výjimky dle usnesení vlády).

• Velkoobchod zůstává otevřený.

• Omezen je pohyb a kontakty s ostatními s výjimkou nezbytných cest do práce, za rodinou, k lékaři a na nákup.

• Maximální omezení kontaktu státní správy s veřejností

• Doporučení pobytu na čerstvém vzduchu, ale jen v počtu dvou lidí (s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků). Jinými slovy vyhýbat se ostatním lidem.

• Vláda doporučuje zaměstnavatelům maximálně využívat home office.

Pokud jde o obchody, dodejme aspoň stručně výjimky: otevřeny zůstanou servisy, zverimexy, prodejny zahrádkářských potřeb, trafiky nebo květinářství a prodejny spotřební elektroniky.

Dobrá rada pro chvíle, kdy vám připadá, že už je fakt zle

Ministr zdravotnictví Prymula na detailních datech ukázal, proč taková opatření vláda přijala. Onen kolaps by podle něj nastal –  a to navzdory navýšení kapacity lůžek –  v druhém listopadovém týdnu. Z toho, co Prymula říkal, navíc plyne, že ani tak není úplně jisté, že se kolapsu vyhneme. „I když máme robustní zdravotnický systém, zkolaboval by kolem 7. listopadu, proto jsme k tomu museli přistoupit. Nemáme čas. Jinak by tady byla ohrožena péče pro všechny, ne jen pro covidové pacienty,“ uvedl už předtím Babiš s tím, že vláda navýšila lůžka v nemocnicích ze 4800 na 15 500 lůžek, z toho 2500 jsou na jednotkách intenzivní péče. „Aby Vánoce mohly proběhnout v nějakém normálu – to je náš cíl,“ dodal později Babiš.

Prymula několikrát zopakoval, že je situace alarmující a opatření považuje za nevyhnutelná. „Narůstají nám počty hospitalizací, nyní jich je přes 4400, jsme na 80 % celé kapacity. Navíc nám narůstají počty úmrtí a včera bylo vysoké číslo nově pozitivních,“ zdůraznil s tím, že čelíme stabilnímu nárůstu pozitivně testovaných. „Bohužel se nepodařilo snížit reprodukční číslo, jsme na trajektorii, která vede k vyčerpání kapacit, ať uděláme cokoli,“ dodal.

Za velké riziko označil velký nárůst pozitivně testovaných mezi penzisty. „Zejména u sociálních zařízení čelíme obrovskému problému, další riziko jsou zdravotničtí pracovníci.“ Podle Prymuly je aktuálně patnáct procent nemocných v těžkém stavu, z toho 611 osob se nyní léčí na jednotkách intenzivní péče. „Přestože jsme dramaticky navýšili lůžka, pokud křivku nestáhneme, vyčerpáme je kolem osmého, devátého listopadu,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Tohle Babiš ale už fakt neustojí…

SDÍLET
sinfin.digital