Zlomený Babiš se omluvil, vláda opět zavírá Česko a děsí se kolapsu

Vláda na mimořádném jednání rozhodla o radikálním řezu do chodu společnosti a ekonomiky. S účinností od čtvrtka zavírá mnohé obchody a služby a omezuje volný pohyb. Existují pochopitelně výjimky, jako je nákup potravin nebo návštěva lékaře, ale zjednodušeně řečeno by lidé nikam jinam chodit neměli. „Všem to znepříjemní život, omlouvám se, že jsem to v minulosti vyloučil, neuměl jsem si představit, že by se to mohlo stát,“ řekl zlomený Babiš. Pokud by se opatření nezpřísnila, je podle vlády alternativou jedině brzký kolaps zdravotnictví.

Možná to nebylo tak úplně zřetelné, měl jsem ale dojem, že se premiérovi na začátku tiskové konference po jednání vlády chvěl hlas. Na ten pocit není zvyklý, v danou chvíli totiž působil dojmem poraženého muže. Jako premiér zjevně selhal, národu sliboval něco, co nedokázal splnit, a sám to ví. Navíc jeho vláda přichází s celým souborem značně radikálních opatření dost možná pozdě. „Původní opatření, zdá se nefungují,“ odůvodnil další restrikce Babiš.

Cílem vlády je jediné: vyhnout se plošnému kolapsu zdravotnictví a v tomto směru se hraje doslova o dny. Jak jsme během tiskové konference opakovaně slyšeli, nejde jen o „kovidové“ pacienty, ale o všechny. Berme to i jako jasný vzkaz těm lidem (a podle Prymuly jsou to desítky procent populace), kteří považují za dané situace bojkot či občasné nedodržování vládních opatření za dobrý nápad. Kolaps by se týkal každého, kdo potřebuje doktora – třeba po nehodě v autě.

Nezažil jsem složitější situaci. Tržby pivovarů se propadnou o desítky procent, říká Mráz z Prazdroje

sinfin.digital