Vláda v krizi ožebračuje obce. Sama si přitom naděluje stamiliardy navíc

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Kdo na krizi nejvíce doplatí? Podnikatelé, samoživitelky? Máme dalšího adepta – místní samosprávy. Ministryně financí jim odmítá byť jen dorovnat propad daňových příjmů. Sama přitom počítá, že utratí ještě o čtvrt bilionu víc, než kdyby zadlužila zemi o tolik, o kolik se jí sníží inkaso. Jo to nefér. Zatímco Babiš se Schillerovou budou rozdávat „dárečky“, starostům zůstanou jen starosti o finance.

Když se sečte původní deficit 40 miliard korun s vládou očekávaným propadem příjmů 125 miliard a s různými bonusy, kompenzacemi a podporami ve výši skoro 90 miliard korun, jež chce vyplatit, dostáváme se na schodek cca 250 miliard. Ale plánovaný deficit je půl bilionu. Dalo by se říci, spolu s feldukátem Katzem: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!“ Jenomže obcí se ta hostina netýká.

Vláda tedy zadluží každého občana včetně nemluvňat padesáti tisíci korunami. Samosprávám sebrala peníze na bonus pro podnikatele, přičemž jim poslala zpět něco přes 13 miliard, což ale nenahradilo ani polovinu ztráty příjmů na daních. Nemluvě o tom, že situace se bude dál zhoršovat a samosprávy zjevně přijdou ještě o víc. Přitom starostové a primátoři nemají možnost bezpečně krýt celý deficit dluhopisy, jakou má stát. Svaz měst a obcí proto požádal kabinet o dalších 13 miliard.

Odpověď Aleny Schillerové, která se nově předvedla jako básnířka, však nebyla ani trochu poetická: „Myslím, že obce musí zapojit rezervy, které mají díky bezprecedentnímu výběru daní, které probíhalo v posledních letech.“ Jinými slovy, hospodařili jste na rozdíl od vlády příliš dobře, máte „vatu na přežití“ tak teď žádné peníze vlastně nepotřebujete. To je vrchol cynismu. Zatímco velkým firmám se posílají miliardy a u penzistů si vláda hraje na Ježíška, obce mají ostrouhat?

Totalita se může vrátit, změny jsou moc rychlé a lidé je nechápou, varuje Agnieszka Holland

Proč si kabinet dovolí jednat se samosprávami takto příkře? Jednoduše. Počítá totiž s tím, že voliči si vztek za neopravené chodníky, chybějící osvětlení, zastavení investic do škol, nemocnic a dalších projektů vybijí na samosprávách. A neuvědomí si, že na vině je sobecká vláda. Ta pro ně naopak bude oním „hodným strýčkem“, který se podepíše pod přilepšení pro konkrétní lidi, například seniory, ale bude se distancovat od krutého utahování opasků, které budou muset nasadit obce a města.

Dá se počítat s tím, že tento hanebný kalkul Andreji Babišovi a Aleně Schillerové může vyjít, protože stovky miliard, které přímo utratí, lidé uvidí, ale peníze, co budou kvůli nim chybět samosprávám, nikoli. Je to přesně jak ve slavném eseji Frédérica Bastiata „Co je a co není vidět“. Nové boty, které koupí dědeček babičce za zvýšenou penzi, budou důvodem velebit kabinet, a že v oné obci nepostaví plánované zábradlí v nebezpečné zatáčce, si s tím nikdo nespojí. Neboť co oči voliče nevidí, to Babiše nebolí…

Ten rozdíl je do očí bijící. Kabinet místo úspor bezuzdně rozhazuje a sám si nadělí o 250 miliard víc, než by potřeboval, aby „byl na svém“. Zjevně to má na úplatky voličům. Ale samosprávám odmítá i jen dorovnat výpadek příjmů, což by stálo o 6 miliard méně než zvažovaný bonus penzistům. Jsou tu dvě Česka? Jedno blahobytné „vládní“, druhé „obecní“, chudé jak kostelní myš? Místo aby státní a místní správa dýchaly jedním dechem, jedna si dopřává luxusní svěží vzduch a jedna se dusí. Nespravedlnost? Ještě slabé slovo.

Je v tom ovšem i určitá šance pro starosty a primátory se v krajských volbách vymezit vymezit vůči „macešskému“ ANO. Stejně tak ČSSD může tlačit svého partnera k tomu, aby nenechal regiony na holičkách a zkusit tím nahrát nějaké body. Uvidíme, síla politického marketingu zatím vždy byla na straně Andreje Babiše. Ať však tohle škrcení samospráv nějak zasáhne do voleb, či nikoli, jisté je jedno. Jde o pořádný podraz.

Pullmann dělá nevkusnou politickou publicistiku. Studenti na „fildě“ se bojí mluvit, říká historik Blažek

SDÍLET
sinfin.digital