Vláda v krizi ožebračuje obce. Sama si přitom naděluje stamiliardy navíc

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Kdo na krizi nejvíce doplatí? Podnikatelé, samoživitelky? Máme dalšího adepta – místní samosprávy. Ministryně financí jim odmítá byť jen dorovnat propad daňových příjmů. Sama přitom počítá, že utratí ještě o čtvrt bilionu víc, než kdyby zadlužila zemi o tolik, o kolik se jí sníží inkaso. Jo to nefér. Zatímco Babiš se Schillerovou budou rozdávat „dárečky“, starostům zůstanou jen starosti o finance.

Když se sečte původní deficit 40 miliard korun s vládou očekávaným propadem příjmů 125 miliard a s různými bonusy, kompenzacemi a podporami ve výši skoro 90 miliard korun, jež chce vyplatit, dostáváme se na schodek cca 250 miliard. Ale plánovaný deficit je půl bilionu. Dalo by se říci, spolu s feldukátem Katzem: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!“ Jenomže obcí se ta hostina netýká.

Vláda tedy zadluží každého občana včetně nemluvňat padesáti tisíci korunami. Samosprávám sebrala peníze na bonus pro podnikatele, přičemž jim poslala zpět něco přes 13 miliard, což ale nenahradilo ani polovinu ztráty příjmů na daních. Nemluvě o tom, že situace se bude dál zhoršovat a samosprávy zjevně přijdou ještě o víc. Přitom starostové a primátoři nemají možnost bezpečně krýt celý deficit dluhopisy, jakou má stát. Svaz měst a obcí proto požádal kabinet o dalších 13 miliard.

Odpověď Aleny Schillerové, která se nově předvedla jako básnířka, však nebyla ani trochu poetická: „Myslím, že obce musí zapojit rezervy, které mají díky bezprecedentnímu výběru daní, které probíhalo v posledních letech.“ Jinými slovy, hospodařili jste na rozdíl od vlády příliš dobře, máte „vatu na přežití“ tak teď žádné peníze vlastně nepotřebujete. To je vrchol cynismu. Zatímco velkým firmám se posílají miliardy a u penzistů si vláda hraje na Ježíška, obce mají ostrouhat?

Totalita se může vrátit, změny jsou moc rychlé a lidé je nechápou, varuje Agnieszka Holland

sinfin.digital