Vládnout s ANO, nebo s Piráty? Kuba odšpuntoval starého džina ODS

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Slyšíte tu kakofonii? Bitva o nouzový stav roztrojila ODS a její poslanci, senátoři a hejtmani se nás teď dokola snaží přesvědčit, že mezi sebou nemají vůbec žádný problém. A do toho všeho přichází jihočeský hejtman a člen Výkonné rady ODS Martin Kuba, který v rozhovoru pro Aktuálně.cz kacířsky uvažuje o tom, s kým by vlastně občanští demokraté měli vládnout.

Pojďme se teď na moment vrátit do „šťastných dob komunismu“ a zase číst mezi řádky, protože veřejná vyjádření hlavounů ODS matou podobně jako někdejší komuniké KSČ: chcete něco říct, ale protože to říct nesmíte, tak to prostě jen naznačíte. Vidina případné vlády s ANO sice u části ODS neoficiálně nabývá na popularitě, současně se ale považuje za kacířství, a je proto zahalena omertou. Zvlášť když strana kvůli porážce Babiše strčila hlavu do koaličního chomoutu s polomrtvou TOP 09 a lidovci.

Smysl téhle trojkoalice nedávno nahlodal Ústavní soud, když zasáhl do volebního zákona a zrušil pasáže, kvůli kterým (mimo jiné) opoziční předvolební aliance vznikly. To ostatně nedávno konstatoval i Kuba, který poslední dobou mluví mezi řádky asi nejvíc, takže také připomíná, že ODS už s ANO vládne v krajích a nikoho to nevzrušuje. 

Kuba prostě nemůže říct, že se naplno vrátil a po volbách chce v čele strany vystřídat jejího stále zoufalejšího šéfa Petra Fialu, takže nám naopak sděluje následující: „Chci, aby naši zemi řídila ODS a náš kandidát na premiéra Petr Fiala.“ Bude dobré si tato slova zapamatovat a za čas se podívat, jestli ještě platí. Když totiž o něco dál dojde řeč na zmíněné úvahy o vládním spojenectví s ANO, nedočkáme se od Kuby zrovna důrazného odmítnutí. „To by byla pro mě skutečně velmi těžká volba,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz a pokračuje: „Jako by si už nikdo neuměl představit, že by ODS měla například premiéra a většinu svých ministrů. A jestli by v takovém případě byli dva ministři za hnutí ANO, nebo dva za Piráty a STAN, tak to už je na vyjednávání v tu chvíli, kdy by se to rozhodovalo.“

Není divu! Ostatně Piráti stále opakují, že šli do politiky i kvůli kmotrům ODS. A ta pro změnu na pražském magistrátu vidí, jaký chaos sem nesmiřitelní korzáři vnesli a jakou „polodiktaturu“ dopřávají koaličním Spojeným silám, které se de facto ocitly mimo vlastní koalici. I proto v části ODS nerezonuje jen zoufalství z Fialy, ale i z případného vládnutí s Bartošem a spol. Jinými slovy: straně se po sněmovních volbách znovu vrátí velké dilema, které řešila už minule – vládnout s ANO, anebo ne? 

Tehdy takovou vládu domlouval exministr spravedlnosti a vlivný člen strany Pavel Blažek (Fiala stál jako obvykle mimo) a nebyl daleko od úspěchu, ODS ale nakonec odešla do druhé opoziční čtyřletky. To ovšem po letošních sněmovních volbách nepřipadá v úvahu. Občanským demokratům sice poslední dobou padají volební preference, hlad po moci ale určitě neslábne. Osm let v opozici je příliš dlouhý půst a strana prostě bude chtít být ve vládě. Dnešní hlasitě proklamované limity pak můžou rychle začít padat. 

Ambiciózní Kuba určitě nehodlá stát stranou. Navíc „antisystémoví“ a levicoví Piráti děsí i mnohé podnikatele, kteří mají k ODS blízko. „Myslím, že voliči očekávají, že se před ně postaví lídr, který řekne: Mně je jedno, co dělá Andrej Babiš, my budeme dělat to a to a dokážeme tuto zemi řídit. Obávám se, že debaty okolo Babiše nejvíc pomáhají jemu samotnému,“ řekl taky Kuba v rozhovoru. Tady už ani nemusíme číst mezi řádky…

sinfin.digital