Vrácení 10 miliard armádě je chvályhodné. Modernizace se nesmí zastavit, obrana jedná o dalším klíčovém systému

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Pravidelný čtenář INFO.CZ nemůže mít pochyb o tom, že podporujeme modernizaci české armády. Domníváme se, že armáda potřebuje náhradu zastaralé výzbroje jako sůl a že i v současné krizi veřejných rozpočtů by nákup moderních systémů měl zůstat prioritou. Vojáci jako jedna z mála složek státu v pandemii bezvýhradně obstáli. Bez jejich pomoci by vše fungovalo nesrovnatelně hůř.

Nová výzbroj je potřebná pro obranu Česka a pro jeho postavení právoplatného člena NATO, a pokud se na ní bude podílet tuzemský průmysl, tak se jedná i o velmi efektivní ekonomický stimul. Za každou investovanou korunu dostane stát koruny tři. Můžeme bez obav říct, že takový poměr přidané hodnoty nenabízí téměř žádný jiný segment.

Je ale jasné, že nás všechny čeká utahování opasků  a i armáda se bude muset rozhodnout, co má prioritu. Nejviditelnější projekt, pořízení nových bojových vozidel pěchoty za 50 miliard korun, i kdyby se ho nakrásně podařilo dotáhnout do voleb, což je čím dál méně pravděpodobné, by se neměl stát důvodem, proč se modernizace armády zastaví. Dá se ovšem čekat, že nejen politici takto budou argumentovat.

Kromě BVP je před obranou nákup několika důležitých bojových systémů. Nedávno jsme informovali, že ministerstvo obrany je těsně před dohodou o pořízení systému protivzdušné obrany Spyder. Podobně důležitým projektem je pořízení nových samohybných děl. Ministerstvo obrany vede jednání s francouzskou státní zbrojovkou Nexter Systems a i v tomto případě je podle informací INFO.CZ slušná šance, že se kontrakt na dodávku jejích houfnic Caesar na tatrováckém podvozku stihne dotáhnout do voleb.


sinfin.digital