Vysoká cena za Vystrčilovu návštěvu? Je v podstatě jen jeden způsob, jak mohou Číňané Česko zasáhnout

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Šéf čínské diplomacie Wang I v noci na dnešek pohrozil Česku, že zaplatí „vysokou cenu“ za návštěvu šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Není to překvapivé, dalo se to čekat a daleko zajímavější bude sledovat, jak Číňané budou postupovat. Vztahy mezi Prahou a Pekingem jsou nepochybně nejhorší za mnoho let a z hlediska investic v Česku je Čína v podstatě bezvýznamný partner, což je zásadní skutečnost. Přesto jedno citlivé místo existuje a jmenuje se Škoda Auto.

Téměř třetinu všech prodejů mladoboleslavská automobilka uskuteční právě v Číně a je to pro ni trh číslo jedna. Trh, který je do budoucna nejzajímavější s tím, jak Číňané postupně bohatnou. Management automobilky si je toho velmi dobře vědom, a i proto podle informací INFO.CZ odmítl s určitým zděšením Vystrčilův návrh, aby česká delegace na Tchaj-wanu navštívila některý z autosalonů české automobilky.

Situace je o to komplikovanější, že škodovka své vozy vyrábí v Číně v rámci společného podniku, v němž má čínský stát 51procentní podíl. Případná pomsta se tak nejsnadněji odehraje právě tam a takřka jediný, kdo tomu může zabránit, je mateřský koncern Volkswagen, nikoliv česká diplomacie. Pokud by se Číňané rozhodli škodovku tvrdě zasáhnout, mohou její vozy ve státních médiích označovat za nebezpečné a podobně. Nebyla by to zdaleka první firma, kterou něco podobného potkalo.

Škoda Auto je ideální cíl i z toho pohledu, že představuje klíčovou součást tuzemské ekonomiky. Bez čínského trhu nemůže efektivně růst, protože by v dohledné době nenašla jakoukoli náhradu. Jednou se to možná podaří v Indii, kam z Číny míří řada firem, které už nechtějí podporovat komunistický režim.

Bush starší jen navazoval na Reagana, ukončení studené války i pádu komunismu spíše asistoval

Jako další možný terč odvety se nabízí i Home Credit Petra Kellnera. To ale není státní podnik a jeho napojení na českou ekonomiku je v podstatě bezvýznamné. Číňané by tak zasáhli Kellnera, nikoliv český stát. Podobně jsou na tom stovky dalších firem, které v Číně vyrábí a jejich život může být o dost těžší. Nepochybně přijdou o hromadu peněz, ale nelze čekat, že by to Česku způsobilo větší problémy.

Vystrčilovu cestu je třeba nahlížet v globálním kontextu. Propast mezi USA/EU/Indií a Čínou se zvětšuje tak rychle, že s velkou pravděpodobností povede k izolaci největší asijské velmoci. Číňané si toho jsou dobře vědomi a postupně se uzavírají. Pro cizince se podmínky k životu v Číně můžou stát postupně nesnesitelné. Příkladem může být poslední návrh pravidel pro zahraniční učitele angličtiny, kteří by měli mimo jiné absolvovat ideologické školení a začlenit se do systému sociálního kreditu, skrze který stát „boduje“ chování občanů.

Toman bez Devátého. Bývalý šéf BIS opustil advokátní kancelář, jíž dlouho propůjčoval i jméno

Čínská vláda rovněž začíná ostře vystupovat proti studiu vlastních občanů v zahraničí a hrozí jim za podobné chování tresty. Na stole jsou rovněž kvóty pro zahraniční pracovníky. Firmy, které chtějí v zemi podnikat, musí do managementu obsadit Číňany a povolený bude jen určitý počet cizinců. Buňka komunistické strany v každé společnosti je už v podstatě standard.

Představa, že lze tento vývoj obrátit, je zcela naivní. V kontextu výše řečeného je ovšem zcela dobře možné, že Čína se o pomstu Česku skutečně pokusí. Víme, kam bude směřovat a měli bychom se na to připravit. Z hlediska vzájemných vztahů je ovšem Vystrčilova cesta jen dalším dílem do skládačky, kdy se tvoří jeden tábor USA/EU/Indie a druhý tábor v čele s Čínou, kam Česko určitě patřit nechce a ani nebude.

SDÍLET
sinfin.digital