Začalo přeskupování sil aneb Proč Babiš šije do Starostů a Bartoš do SPOLU

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | V tomto týdnu jsme viděli několik politických úkazů. Hnutí ANO se tvrdě navezlo do předsedy Starostů Víta Rakušana kvůli šifrovanému telefonu. Piráti označili vládní partnery ze SPOLU za „krajní pravici“. Andrej Babiš napadl Progresívne Slovensko, že je „stejné jako naši Piráti“. Vítá prý migranty, legalizuje drogy a poslouchá Brusel. Co tohle vše znamená? Přeskupování sil. Vysvětleme si to.

Když Piráti vyšilovali z hospodského setkání Pavla Blažka s bývalým poradcem prezidenta Martinem Nejedlým, zachovalo ANO ledový klid. Po pravdě, šlo o nesmysl a za hysterií nejmenší vládní strany není nic jiného, než že ministra spravedlnosti považují za exponenta „staré špatné ODS“ a opravdu hodně ho nemají rádi. Proto využívají každé příležitosti, jak mu „zavařit“. O tom, že by měl odejít z funkce, hlasovali již dvakrát. Pokaždé na základě ne právě seriózních a nestranných článků v médiích.

Všimněme si, že v celé záležitosti šlo hlavně o osobní antipatie. Hnutí ANO jimi zjevně vůči Blažkovi netrpí. Zcela jiné je to s jeho vztahem ke Starostům. Že má jejich šéf a ministr vnitra Vít Rakušan telefon s šifrovací aplikací, je podobná lapálie jako pivní pseudo aféra a rovněž je vyvolána přefouknutými zprávami. Avšak reakce Babišových lidí se od té na Blažka lišila jako den a noc. Spustili masivní kampaň za jeho odstoupení. Dokonce šlo o jediné téma, jímž ve Sněmovně zdrželi jednání o vládním úsporném balíčku.

„Akce Blažek“ může Pirátům jedině uškodit. Když voláte po zásadovosti, ale sami nejste zásadoví, vypadáte většinou jako šašek

Zde udělejme malou vsuvku. Přes všechno strašení obstrukcemi tentokrát vláda s opozicí předvedly v podstatě selanku. Už po pěti hodinách úterního jednání byl schválen program schůze. Což poslední dobou není vůbec samozřejmostí. Někdy se řečnění ANO a SPD protahuje až do druhého dne. Což by v tomto případě ukrojilo cenný čas na třetí čtení (zákona o konsolidaci veřejných financí), které podle jednacího řádu probíhá jen ve středu a v pátek od devíti do čtrnácti hodin.

Tentokrát se zdržování nekonalo. Ovšem nedošlo ani na další projednávání balíčku, jež bylo možné v pátek. Poslanci dali přednost delšímu víkendu a po volném čtvrtku si dali i sváteční pátek a schůzi přerušili, a to až do 11. října. Což svědčí o tom, že „konsolidace veřejných financí“ už není předmětem hlavního politického boje. Logicky. Vše podstatné už bylo řečeno a pro voliče jde o tak nesrozumitelnou materii, že opozice nehodlá na tématu zbytečně „potit krev“, byť veřejně stále hrozí dlouhými jednáními. A vláda také ne.

sinfin.digital