Zdechovský: Evropa se bez spolupráce se Saúdskou Arábií neobejde

Tomáš Zdechovský

KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO | Francouzský prezident Emmanuel Macron hostil ve čtvrtek večer v Paříži na večeři saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Francouzská pracovní večeře byla součástí první cesty korunního prince do EU od vraždy saúdského novináře Chášukdžího v roce 2018, kterou měl údajně nařídit právě Muhammad bin Salmán. Tato brutální vražda Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu vyvolala zcela pochopitelně vlnu pobouření a odsouzení na celém světě. Saúdský korunní princ se v té době stal mezinárodním vyvrhelem a západní lídři se předháněli v rušení schůzek s ním.

To vše už je ale nyní minulost. Přestože se ani tato návštěva neobejde bez kontroverzí, postoje západních představitelů se v průběhu posledních několika měsíců začínají měnit. Ukazuje se, že Evropa už nemůže spoléhat na dovoz důležitých surovin z Ruska. Jako vhodná alternativa se za této obtížné situace logicky nabízí Saúdská Arábie, která je spolu s Ruskem jedním ze dvou největších vývozců ropy. Navíc je v zájmu Evropy v neklidném regionu vyvážit vliv silně nevyzpytatelného Erdoğanova Turecka a Íránu, který vůči Západu vystupuje otevřeně nepřátelsky.

Mimořádné kroky v mimořádné době

Postoj se proto mění i na druhé straně Atlantiku. Začátkem tohoto měsíce americký prezident Joe Biden upustil od svého ujištění z prezidentské kampaně v roce 2020, že se s 36letým saúdským princem nesetká. Nedávné setkání saúdského prince s prezidentem USA můžeme považovat za další potvrzení mimořádných kroků nutných v mimořádně složité době. Ještě před ním se už letos v březnu setkal s Muhammadem bin Salmánem britský premiér Boris Johnson a vyzýval Saúdskou Arábii ke zvýšení ropné produkce.

Mimochodem, setkání Emmanuela Macrona s Muhammadem bin Salmánem není první od vraždy Chášukdžího. Francouzský prezident se se saúdským princem v prosinci kontroverzně setkal jako jeden z prvních západních lídrů. Nynější setkání saúdského prince s Macronem lze vnímat jako poslední krok k úplné rehabilitaci Muhammada bin Salmána v očích Západu. Do francouzského hlavního města přijel z Řecka, kde ke své velké spokojenosti podepsal řadu bilaterálních dohod, včetně nové dohody o podmořských datových kabelech.

Přestože se bezesporu jedná o jedno z nejkontroverznějších setkání představitele evropského státu na jeho domácí půdě, schůzka bude mít klíčový význam pro celou Evropu. Probírané záležitosti jsou vcelku jasné: Především půjde o velmi aktuální a pro Evropu důležitá témata, jako je energetika a s ní spojený dovoz fosilních paliv ze Saúdské Arábie a také boj proti terorismu.

Schůzka bude určitě významná ještě v jednom ohledu, na který se v této souvislosti bohužel zapomíná. Francie je důležitým hráčem v oblasti potravin, které naopak ona může nabídnout Saúdské Arábii. Francouzský potravinářský průmysl má nadprodukci a vyváží. Francie tak může být v oblasti potravin důležitým partnerem pro tuto arabskou zemi.

Nevyhnutelná změna priorit

Na vraždu novináře Chášukdžího se samozřejmě nezapomnělo. Za situace, kdy se Evropa potýká s důsledky války a hrozí jí energetická nouze, však byla změna priorit nevyhnutelná. Pro evropské země a EU jako celek je nyní životně důležité hledat spolehlivé dodavatele důležitých surovin – jako je ropa nebo zemní plyn – všude, kde je to možné.

Evropa se také podle toho začala zařizovat. Svědčí o tom např. nedávná návštěva předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové v Ázerbájdžánu s cílem získat nové zdroje energie. Evropě velmi reálně hrozí energetická nouze. Ať se nám to líbí, nebo ne, Saúdská Arábie patří za současné situace mezi země, které pro nás nyní můžou být klíčovým a naprosto nepostradatelným partnerem. Bez spolupráce s ní se Evropa zkrátka neobejde.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Bidenova reálpolitická lekce a smějící se korunní princ. Drahá ropa vrací do hry „saúdského páriu“, zadarmo to ale nebude

Velký skok: Evropa může být na ruském plynu nezávislá už během pěti let

sinfin.digital