Vláda se naprosto vykašlala na rodiče s dětmi

KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO | Česká ekonomika se stejně, jako tomu je i v takřka celém zbytku světa, dostala důsledkem koronakrize do velikých problémů a její pokles už pocítili také mnozí obyvatelé. Přišli o práci, nebo jim zásadně klesly příjmy kvůli karanténě či nutnosti být doma s dětmi. Na ty se ale současná vláda vykašlala.

Čísla hovoří jasně a pohled na dostupné makroekonomické údaje vývoje české ekonomiky není vůbec povzbudivý. Tak např. meziroční pokles HDP ve 2. čtvrtletí dosáhl 11 %. Jednalo se o nejhorší propad v historii samostatného Česka. Domácí spotřeba se navíc meziročně snížila o 4,8 %, což je dokonce poprvé od konce roku 2012.

Vedle toho klesala spotřeba domácností, protože důsledkem omezení neměly kde a za co utrácet. Zcela pochopitelně naopak důsledkem krize rostla vládní spotřeba. Ekonomický propad se projevil i na poklesu objemu vyplacených mezd a platů. Letos ve 2. čtvrtletí meziročně klesl o 5,3 %. Stalo se tak poprvé od konce roku 2013! Zároveň pokračoval výrazný cenový růst, což se samozřejmě velmi negativně podepsalo na vývoji kupní síly domácností. Reálný pokles kupní síly zde činil 8,3 %.

Zmínil jsem pouze některé dostupné údaje. A na místě je ještě jednou zdůraznit, že se bohužel nejedná jen o nějaká abstraktní čísla ve statistikách. Čísla spíše jen přibližují realitu dnešních dnů, jejíž důsledky pocítilo mnoho lidí velice konkrétním způsobem na vlastní kůži. Platí to zvláště o těch, kteří se důsledkem ztráty zaměstnání dostali do finanční tísně.

Nezaměstnanost, která se v posledních letech v Česku držela na velmi nízkých hodnotách, vzrostla za poslední rok z 2,7 % (údaj z loňského srpna) na letošních 3,8 %. Zdá se to jako stále málo, zcela jistě se ale nejedná o konečné číslo a v nadcházejících měsících můžeme očekávat další rychlý nárůst. A opět to dopadne na koho – na rodiče s dětmi, kteří za stát řeší mnoho problémů a zřídka jsou těmi, kteří si na něco stěžují. Ba naopak.

Válka s COVIDem plukovníka Prymuly. Proč nový ministr nemá co ztratit a proč Babiš neměl jinou možnost

sinfin.digital