Zeman nebyl na Vánoce úplně mimo. Média za koronaviru opravdu selhala

GLOSA PETRA HOLCE | Prezident Miloš Zeman na Vánoce úplně nerozdal radost, jak už je ostatně koncem roku na Pražském hradě dlouhou tradicí. Ano, Zeman si jako obvykle ve svém vánočním poselství vyřídil i své politické účty, v jednom má ale určitě pravdu: média za koronaviru skutečně selhala, když stvořila „šílené“ kazatele apokalypsy. Ironií je, že je teď za svůj vlastní hřích ještě volá k zodpovědnosti.

Biolog Jaroslav Flegr, zubař Roman Šmucler nebo molekulární genetička Soňa Peková. To jsou asi nejznámější obvyklí podezřelí, z nichž média udělala hvězdy koronaviru, protože prostě vždycky ochotně nabídli svůj extrémní názor. „Šílený“ profesor Flegr sliboval tisíce mrtvých denně a mrazáky v ulicích, realita ale byla jiná. Šmucler s Pekovou na to naopak šli z druhé strany, oba byli pro změnu nadšení popírači koronaviru. Ten se přitom stále vrací ještě hůř než Jiří Paroubek do Lidového domu.

Všimněte si, že ani jeden ze zmíněných „kazatelů“ epidemie není epidemiolog. Flegr se o koronaviru nejradši radí se svým kocourem, Šmucler v noci čte americké weby a Peková prostě věděla, že koronavir zmizí do Vánoc. Přesto jim mnohá média dávala úplně stejný hlas jako nejen vládním epidemiologům. TOP 09 dokonce Šmuclera na jaře vyslala do ústředního krizového štábu, zatímco vládu kritizovala, že pandemii nezvládá. Kdyby se přitom zeptala svého moudrého politika, zjistila by, že žádná pandemie přece není.

Role médií je v krizových situacích dvojí. Samozřejmě musí i dál kontrolovat vládu, jestli se náhodou nezbláznila, což se všem vládám na světě občas přihodí. Současně ale nesmí kritikou za každou cenu, případně šířením dezinformací podkopat důvěru veřejnosti ve vládu, protože právě na ní zvládnutí krizí závisí. A právě v tom naše média velkoryse a jako obvykle zcela nesebekriticky selhala. Nejen Flegr, Šmucler či Peková jsou totiž právě jejich dílem.

Novináři jim rádi dali hlas pokaždé, sotva vláda vyhlásila nějaká protiepidemická opatření, čímž je okamžitě znevěrohodnila. Načež pak vládu ještě kritizovala za ztrátu důvěry veřejnosti, což je asi největší ironie pandemie. „Vždycky jsem se snažil předávat informace ze světa, svoje názory moc nemám... Ta otázka je taková, že si připadám jako Jan Hus. Že mám odvolat nebo neodvolat. Je to jako z Rudého práva,“ nekál se teď Šmucler.

Tradiční Zeman ve vánočním čase zkritizoval novináře i opozici. Podpořil očkování a připustil konec Babiše

Aha, takže nám vlastně celou dobu říkal své „nenázory“, jak by pravil klasik. A podobně i Flegr s Pekovou. I ta teď odmítla „odvolat“, zatímco profesor ve svém nedávném repete na DVTV řekl, že přeháněl, aby nás zachránil. Paráda! Ano, co i od těchto lidí taky chcete: všichni dnes toužíme být slavní a nejlíp na sociálních sítích nebo v televizi. A tam vždycky nejlíp prodává extrém, rozum je jen nuda pro blbce. Takže když vám najednou dají prostor, vypustíte prostě z lahve svého džina neboli osobní názorový „brand“. A pak už vám volají furt.

To nejlepší ale na konec, říká se. Takže je fakt absurdní, když teď nejen zmíněné obvyklé podezřelé ženou k odpovědnosti za jejich nesmysly a chtějí po nich dokonce omluvu ta samá média, která je předtím sama stvořila tím, že jim začala dávat stejný prostor jako expertům. Ano, média se určitě mají ptát, jestli jsme například připraveni na očkování. Strašit ale dokola lidi mrazáky v ulicích nebo jim naopak říkat, že se nic neděje, to je obyčejné selhání. Možná i proto tak nenávidíme Zemana.   

INSIDER — Být nešťastný je trendy a lidi se už neumí dívat na věci s nadhledem, říká influencer v důchodu Johny Machette

SDÍLET
sinfin.digital