Zeman postupuje podle plánu „silnějšího psa“, tlačí Babiše kvůli Koudelkovi brutálně do kouta. Ten už rezignoval na řešení, ale nerozhodnost ho dřív nebo později dožene

Michal Půr

Dnešní informace iRozhlasu, že prezident Miloš Zeman žádá po Bezpečnostní informační službě (BIS) informace o akcích Ruska v Česku a řadu dalších detailů, má mnohem složitější pozadí, než se může na první pohled zdát. INFO.CZ hovořilo se zástupci zpravodajské komunity, kteří se shodují, že podstatnou část viny za současný stav nese i premiér Andrej Babiš, a to svojí nečinností. Zeman se skutečně snaží zbavit šéfa BIS Michala Koudelky, který není jeho okolí příliš pohodlný, ale vláda mu není schopna čelit. Prezident takovou slabost samozřejmě vycítil a nenechá ji bez povšimnutí. O co ve skutečnosti jde, jsme pro vás připravili v několika přehledných bodech.

Miloš Zeman je z pozice prezidenta osobou, u níž mají informace BIS skutečně končit a podle zákona může službu s vědomím vlády úkolovat. To se přesně stalo, ale ještě předtím, než se pohoršíte nad Zemanovým chováním, je třeba si uvědomit, že vláda prezidentovy kroky v podstatě posvětila. Znáte poučku o silnějším psovi? Tak tady přesně vidíte, kdo jím je. Vláda by se mohla Zemanovi postavit, ale neučinila tak.

Zpravodajci se shodují, že Zeman postupuje podle jednoduché logiky. Chce veřejně dokázat, že zprávy BIS se nezakládají na pravdě a jsou jen marketingovou příručkou, která shrnuje mediálně nejpopulárnější témata a hrozby. Nezapomínejme, že na Hradě skončil i bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom, který má pro prezidenta na Koudelku vytvářet „kompro“. Pokud tomu tak skutečně je, další kompromitující materiály může s velkou pravděpodobností směřovat k okolnostem vytváření výročních zpráv.

sinfin.digital