Zeman postupuje podle plánu „silnějšího psa“, tlačí Babiše kvůli Koudelkovi brutálně do kouta. Ten už rezignoval na řešení, ale nerozhodnost ho dřív nebo později dožene

30. 11. 2020 • 11:00
Dnešní informace iRozhlasu, že prezident Miloš Zeman žádá po Bezpečnostní informační službě (BIS) informace o akcích Ruska v Česku a řadu dalších detailů, má mnohem složitější pozadí, než se může na první pohled zdát. INFO.CZ hovořilo se zástupci zpravodajské komunity, kteří se shodují, že podstatnou část viny za současný stav nese i premiér Andrej Babiš, a to svojí nečinností. Zeman se skutečně snaží zbavit šéfa BIS Michala Koudelky, který není jeho okolí příliš pohodlný, ale vláda mu není schopna čelit. Prezident takovou slabost samozřejmě vycítil a nenechá ji bez povšimnutí. O co ve skutečnosti jde, jsme pro vás připravili v několika přehledných bodech.

Miloš Zeman je z pozice prezidenta osobou, u níž mají informace BIS skutečně končit a podle zákona může službu s vědomím vlády úkolovat. To se přesně stalo, ale ještě předtím, než se pohoršíte nad Zemanovým chováním, je třeba si uvědomit, že vláda prezidentovy kroky v podstatě posvětila. Znáte poučku o silnějším psovi? Tak tady přesně vidíte, kdo jím je. Vláda by se mohla Zemanovi postavit, ale neučinila tak.

Zpravodajci se shodují, že Zeman postupuje podle jednoduché logiky. Chce veřejně dokázat, že zprávy BIS se nezakládají na pravdě a jsou jen marketingovou příručkou, která shrnuje mediálně nejpopulárnější témata a hrozby. Nezapomínejme, že na Hradě skončil i bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom, který má pro prezidenta na Koudelku vytvářet „kompro“. Pokud tomu tak skutečně je, další kompromitující materiály může s velkou pravděpodobností směřovat k okolnostem vytváření výročních zpráv.

Koudelkovi končí v létě mandát ve vedení BIS. Babiš se musí rozhodnout, zda bude pokračovat či nikoliv. Je zjevné, že takové rozhodnutí nechce učinit, přestože současný šéf BIS premiéra s oblibou chválí za dosavadní „bezpečnostní“ kroky. Váhání předsedy vlády je poměrně pochopitelné, protože je to právě Bezpečnostní informační služba, kterou Babiš a další členové vlády rádi využívají k některým svým rozhodnutím. Pamatujete si na původní aukci, z níž měl vzejít čtvrtý operátor? Vláda jí zrušila a stalo se tak právě se značným přispěním kontrarozvědky. Ta označila možné vítězství jednoho z uchazečů za rizikové. Podle všeho šlo o Nordic Telecom a dosud není úplně jisté, proč se tak stalo. Všechno ukazuje na pouhou nevraživost k některým finančním skupinám.

Babiš bude muset dřív nebo později říct, zda chce, aby Koudelka v čele BIS pokračoval. Pokud tak učiní, čeká ho válka s Hradem. To je zcela zřejmé a je klidně možné, že bude hledat variantu, kdy nebude muset říct ani „ano“, ani „ne“. Byť se to zdá nepravděpodobné, taková varianta je reálně na stole. Už delší čas se hovoří o spojení (rozvědky) Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a kontrarozvědky, tedy Bezpečnostní a informační služby. Babišovi by to umožnilo, aby vypsal výběrové řízení na šéfa nového subjektu a pak ostatně může vyhrát kdokoliv. Klidně se vsadím, že Koudelka to nebude.

INSIDER — Z hlediska hrozby je Rusko špatné počasí a Čína klimatická změna, říká Kopečný

Zeman se v roli „silnějšího psa“ cítí zjevně dobře. Babiše pokořil před několika týdny v boji o šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zeman po několika skandálech přistoupil na odvolání svého „chráněnce“ Petra Rafaje. Stalo se tak jen zjevně výměnou za to, že Hrad dosadí další svého příznivce, kterým je Petr Mlsna. Vláda prezidentově hře jen přihlížela v roli statisty.

Co z výše uvedených bodů vyplývá? Máme mimořádně tvrdohlavého prezidenta, který se nezastaví skutečně před ničím. Nicméně ještě větším problémem je tak strašně slabá vláda, že něco takového bylo ještě před pár lety těžko představitelné. I Bohuslav Sobotka proti současné reprezentaci působí jako „chlap s gulema“.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.