Zeman se opět ukázal jako zlomyslný stařec. Volby vyhlásil brzy, ale neovlivní tím vůbec nic

12. 01. 2021 • 15:35
KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vyhlásit volby devět měsíců dopředu je od prezidenta schválnost. Novým koalicím omezil možnost propagace. Ještě ani nevznikly a už musejí plnit pravidla kampaně včetně finančního limitu a společného transparentního účtu. Nicméně tato zlomyslnost sotva co ovlivní. Kdyby na tomto měl záviset úspěch „Pětky“, nemělo by její snažení vůbec smysl. Rozhodne důvěra voličů, ne billboardy.

Čím je země ve větším zmatku, čím méně je politika standardní, tím větší procento lidí se rozhoduje těsně před volbami, přičemž mohou změnit názor i na poslední chvíli. Třeba kvůli lithiové lži… Tak by to ale nemělo být, vždyť i automobil si kupujeme na základě dlouhodobých zkušeností a preferencí, tím spíše bychom si neměli pořizovat vládu „last minute“… Takový populistický výlet může skončit pořádným zklamáním. Ostatně řada „účastníků zájezdu“ už také hledá místo ANO jinou politickou cestovku.

Tím, co rozhodne o úspěchu ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, bude přesvědčení voličů, že společně dokáží porazit zemanovsko-babišovský režim. V zásadě nepotřebují své nové koalice masivně propagovat. Lidem stačí, že splnili zadání z Letné a dali se dohromady. Za to je odměnili růstem preferencí, které jim momentálně zaručují pohodlnou většinu ve Sněmovně. Nyní budou stoupenci demokratické opozice bedlivě sledovat, zda si jejich favoriti bianco šek zaslouží a zda jejich úmysly jsou transparentní a dobré.

Ano, jediným důležitým parametrem pro příštích devět měsíců je, zda voliči mohou politikům „Pětky“ věřit a ztotožnit se s nimi. O tom rozhodne jejich reálné chování, nikoli propagační slogany. 

Politické kyvadlo se zhouplo, demagogové a populisté jsou v defenzívě a zastupitelská demokracie má opět šanci. Nemá ovšem vyhráno. „Pětka“ může voliče snadno otrávit, když se mezi sebou začne hádat. Na to opravdu lidé nejsou zvědaví, spory se mají řešit uvnitř, ne veřejně. To platí pro jednotlivé strany a ještě daleko více pro jejich bloky, protože osobní výpady zasévají nedůvěru mezi různé voličské skupiny, které už beztak mohou mít s druhými stranami v koalici nějaký problém a hádky dál eskalují tyto animozity.

V zásadě můžeme říci, že pokud budou politici konzervativního a liberálního bloku do voleb „vzorní“, zvítězí v nich i s minimem peněz, pokud však zklamou důvěru do nich vkládanou, nepomohly by jim ani všechny zdroje Agrofertu. Profesionální kampaň jistě může podtrhnout jejich image a o něco vylepšit výsledek, ale jeho základ si musí odpracovat už teď svým vystupováním, chováním a jednáním. Rozhodne se tedy do léta, nikoli až v „horké“ kampani.

Že se věci, které se zdály být dané, přeci jen mění, o tom svědčí i překvapivá slova prezidenta v rozhovoru pro deník Blesk, že příští premiér musí získat většinu ve Sněmovně. O tom dosud nemluvil a také toho současného dvakrát jmenoval přesto, že nebyl schopen získat oněch pověstných 101 podpisů pro svůj kabinet. Je vidět, že Zeman reaguje na posun společenské atmosféry. Možná i na to, že v USA se začalo mluvit o zbavení hlavy státu úřadu, protože ho není schopna vykonávat. Americká ústava na to má 25. dodatek, česká článek 66.

Suma sumárum. Prezident se sice opět ukázal jako zlomyslný stařec, který neopomene žádnou příležitost, jak zasáhnout do soutěže politických stran a manipulovat jí ve svůj prospěch, ale nemá věci ve svých rukách. O vládu se Petr Fiala, Ivan Bartoš, Marian Jurečka, Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan mohou připravit jedině sami. Pokud udělají vše správně, ocitne se hlava státu ve hře o premiéra na vedlejší koleji. A pokud by dělala problémy, může jí hrozit i odvolání z funkce.