Zeman se opět ukázal jako zlomyslný stařec. Volby vyhlásil brzy, ale neovlivní tím vůbec nic

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vyhlásit volby devět měsíců dopředu je od prezidenta schválnost. Novým koalicím omezil možnost propagace. Ještě ani nevznikly a už musejí plnit pravidla kampaně včetně finančního limitu a společného transparentního účtu. Nicméně tato zlomyslnost sotva co ovlivní. Kdyby na tomto měl záviset úspěch „Pětky“, nemělo by její snažení vůbec smysl. Rozhodne důvěra voličů, ne billboardy.

Čím je země ve větším zmatku, čím méně je politika standardní, tím větší procento lidí se rozhoduje těsně před volbami, přičemž mohou změnit názor i na poslední chvíli. Třeba kvůli lithiové lži… Tak by to ale nemělo být, vždyť i automobil si kupujeme na základě dlouhodobých zkušeností a preferencí, tím spíše bychom si neměli pořizovat vládu „last minute“… Takový populistický výlet může skončit pořádným zklamáním. Ostatně řada „účastníků zájezdu“ už také hledá místo ANO jinou politickou cestovku.

Tím, co rozhodne o úspěchu ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, bude přesvědčení voličů, že společně dokáží porazit zemanovsko-babišovský režim. V zásadě nepotřebují své nové koalice masivně propagovat. Lidem stačí, že splnili zadání z Letné a dali se dohromady. Za to je odměnili růstem preferencí, které jim momentálně zaručují pohodlnou většinu ve Sněmovně. Nyní budou stoupenci demokratické opozice bedlivě sledovat, zda si jejich favoriti bianco šek zaslouží a zda jejich úmysly jsou transparentní a dobré.

Ano, jediným důležitým parametrem pro příštích devět měsíců je, zda voliči mohou politikům „Pětky“ věřit a ztotožnit se s nimi. O tom rozhodne jejich reálné chování, nikoli propagační slogany. 

Začal Navalnyj fandit Trumpovi? Úder sociálních sítí na prezidenta může mít netušené důsledky

sinfin.digital