Zeman už nikoho nezajímá, na Hradě dožije. O dost horší je to s jeho okolím

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Aktuální zjištění kolegů ze serveru Seznam zprávy, dle kterého měl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dojednávat za podivných okolností a dokonce přímo na Hradě prodej břidlicového dolu u Opavy čínské společnosti CITIC, je další z dlouhé řady kauz, které ukazují, že prezidenta obklopují krajně problematické figury.

Skandální je už jenom fakt, že hradní úředník s ročním platem okolo 1,6 milionu korun čistého (včetně odměn) ve své pracovní době a přímo na Hradě domlouvá kšefty, které prakticky vůbec nesouvisí s jeho úřadem. A je vcelku jedno, že on sám to označuje za součást ekonomické diplomacie Hradu. Pokud by tomu tak bylo, horko těžko by si mohl ze zprostředkování obchodu domlouvat provizi v řádech stovek milionů.

To Mynář sice odmítá, server Seznam Zprávy nicméně tvrdí, že disponuje dvěma zdroji, které jsou ochotny dohodnutou odměnu pro zaměstnance Hradu dosvědčit. „Na jméno to pak prohlásil i Radim Masný,“ píše server s tím, že jde o někdejšího Mynářova spolupracovníka z byznysu. Sám kancléř přiznává, že se znají čtvrt století.

I Putin má svého Ovčáčka. Mluvčí ruské diplomacie dráždí státníky i „moskevskou kavárnu“

Hrad už také přispěchal s prohlášením, že z celé kauzy nebude vyvozovat žádné důsledky. Což nikdo soudný snad ani nečekal. Jenže tady jde o něco jiného. Mynář zjevně nechápe, v jaké roli na Hradě je, co k ní přísluší a čeho by se měl pokud možno vyvarovat. V křesle šéfa prezidentské kanceláře určitě nesedí kvůli tomu, aby svým přátelům z byznysu pomáhal zprostředkovávat kšefty jinde. Celá peripetie opět potvrzuje, že se Mynář prezidentovi tak trochu urval ze řetězu. A je otázka, zda Zeman o všech jeho aktivitách aspoň tuší.

Z toho, co víme, lze naopak minimálně spekulovat, že si Mynář opakovaně dělá z prezidenta krytí pro svůj byznys. Je tudíž na místě se ptát, kdo další na Hradě a kolem něj činí něco podobného, aniž by o tom veřejnost věděla. A když už jsme u toho, Hrad před nedávnem zveřejnil platy svých úředníků, Mynář si za svůj „vedlejšák“ pro prezidenta přijde na nějakých 1,6 milionů korun čistého ročně, což jsou s ohledem na kšefty, ve kterých podle zjištění novinářů jede, vlastně dost mizerné peníze.

Vzpurný Horní Maršov: „Investorům říkám, že tu o ně nikdo nestojí. Nechceme být turistické ghetto“

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

SDÍLET
sinfin.digital