I Putin má svého Ovčáčka. Mluvčí ruské diplomacie dráždí státníky i „moskevskou kavárnu“

Mohlo by to znít jako hádanka či vtip: Kdo je to? Donutí Vladimira Putina k omluvě a Rudolfa Jindráka, který není zrovna známý jako protiruský jestřáb, ozvat se proti Rusku: a) Donald Trump b) Chuck Norris c) Maria Zacharovová. Odpověď může sice překvapit, ale správně je c. Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, toho přitom zvládla ještě mnohem víc.

Poněkud nevážný úvod jsem nezvolil náhodou. Výborně totiž sedí ke stylu, jakým Maria Zacharovová vykonává svoji roli. Je to pravý opak toho, co si člověk představí pod pojmem „tisková mluvčí“ či „diplomatka“ a radikální odklon od vystupování jejích předchůdců. Zacharovová vydává jedno barvité prohlášení za druhým a nešetří ani vtipy, které jsou až za hranou (novináře, který se jí ptal na situaci v Čečensku s únosy gayů, chtěla předat tamnímu prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi, aby se ho „ujal“; vítězství Donalda Trumpa ve volbách v roce 2016 prezentovala jako židovskou konspiraci atd.). Aktivní je hlavně na sociálních sítích, ať už jde o Youtube, Instagram či Twitter. Nezdráhá se ani zveřejňovat fotky v plavkách, tanec na rytmy populární kalinky a podobné čistě soukromé záležitosti. 

S fakticitou si zase až tolik hlavu neláme, často jsou její projevy založené na nepravdách či v nich vůbec nějaký vztah k realitě chybí. Bílý dům například obvinila z toho, že přijal Usámu bin Ládina, aby to posléze změnila na tvrzení, že byli přijati jeho spolupracovníci. Když se zjistilo, že jde o nesmysl založený na upravené fotografii, nereagovala. Duel s Alexejem Navalným, který sama zrušila s výmluvami na to, že si klade druhá strana podmínky jako řízení debaty moderátorem či omezení času na odpověď, také nedopadl pro její reputaci zrovna dobře. Zacharovová zcela běžně uráží cizí státníky, ať šlo o Baracka Obamu či nejnověji srbského prezidenta Aleksandra Vučiče. Jeho přijetí v Bílém domě přirovnala ke slavné scéně z filmu Základní instinkt, což rozběsnilo srbskou politickou scénu a donutilo ruské představitele k omluvě. Je přitom jedno, jestli jde o stát přátelský či nikoli, Zacharovová se nijak neomezuje.  

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

sinfin.digital