Země živitelka: z aplikace „mlíko“ nevyskočí a za drahé potraviny mohou Němci

REPORTÁŽ | Hned dvě zcela přelomové události provázely čtvrteční slavnostní zahájení agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Vůbec poprvé za dvacet let nepřijel na otevření výstavy prezident, zato se ale na pódiu, jakkoliv to zní neuvěřitelně, také vůbec poprvé objevil zástupce malých zemědělců. To, že pozvánku na pódium dostal „skutečný sedlák“ a nikoliv jen zástupci „agroprůmyslu“, paradoxně v některých ohledech obrátilo léty zavedený program zahájení „Živitelky“ naruby. Zároveň to ukazuje na možný začátek jakési vzpoury vůči skupině lidí a podnikatelů, roky ovládající v Česku zemědělsko-potravinářský sektor.

Ten, kdo se pravidelně účastní slavnostního zahájení Země živitelky, si už musel zvyknout na pravidelný a neustále opakovaný rituál. Ať už to byl bývalý prezident Václav Klaus, poprvé zvolený v roce 2003, nebo jeho nástupce Miloš Zeman, ani jeden z nich si nenechal ujít vystoupení na „Živitelce“. A to navíc ve velmi podobném duchu.

Řečník poděkoval zemědělcům, zdůraznil jejich někdy opomíjenou roli pro život společnosti, důležitost práce s půdou i, a to zejména, fakt, že české zemědělství by mohlo být vzorem celé Evropě. Bohužel mu ale v ještě větším rozmachu brání ekologové, bruselský „Green Deal“, Bursíkův kůrovec (oblíbené téma Miloše Zemana na Zemi živitelce) nebo nespravedlivě rozdělované dotace. A to je třeba změnit.

Oba prezidenti za svůj projev obvykle sklidili silný potlesk od davu, v němž zpravidla nebyli až na malé výjimky (a to ani dnes) žádní sedláci a farmáři, ale zástupci takzvaného agro-potravinářského průmyslu a politici od krajských radních přes poslance, ministry až k senátorům. Neukázat se na „Živitelce“ totiž znamená „kašlat na zemědělce“, a to si jen málokterý politik může dovolit.

„Zemědělství je v Česku postavené na drancování polí.“ Sedlák Rázl chce dostat přírodu „na svou stranu“ – i díky umělé inteligenci

Pavel nepřijel

Letos sice nový prezident Petr Pavel nepřijel, zato se objevil na pódiu úplně nový, netradiční host, který značně rozčeřil dosud poklidné vody zahájení „Živitelky“. Byl jím Jaroslav Šebek, sedlák a předseda Asociace soukromých zemědělců. 

I když to někomu může znít neuvěřitelně, zástupce malých sedláků a rodinných farem, kterých je v Česku přes 26 000 a tvoří naprostou většinu zemědělských subjektů v zemi, byl pozván ministerstvem zemědělství na pódium při zahájení největší zemědělské výstavy v zemi vůbec poprvé. „Pozvánku jsme dříve dostávali také, ale jenom dolů. Na pódiu jsme nikdy mluvit nemohli, nikdo nás tam nepozval,“ řekl INFO.CZ na místě Šebek.

A tak se za celé ty dlouhé roky vůbec poprvé dostal k mikrofonu při zahájení Země živitelky vedle politiků a kapitánů agroprůmyslu i sedlák, který sám s rodinou hospodaří na 40 hektarech. A ten, jak se dalo čekat, má na budoucnost českého zemědělství trochu jiný názor.

sinfin.digital