Zemmour – francouzské překvapení voleb, které mění krajní pravici

Zatímco se korejský hit Squid Game dere mezi nejsledovanější seriály všech dob, ve Francii vypukla obdobná soutěž s názvem „prezidentské volby“. Nepůjde v ní o miliony, ale o horké prezidentské křeslo. Neúspěšní adepti jsou vyřazování v primárkách, lídři jednotlivých stran postupně odkrývají karty a pro někoho to třeba bude znamenat i politickou smrt.

Stávající prezident Emmanuel Macron už představil svoji vizi pro Francii do roku 2030, strana Zelených zvolila nového lídra a bývalý brexitový vyjednavač Michel Barnier se snaží udělat otočku a prorazit s kritikou EU v silné konkurenci pravicových kandidátů. Černým koněm celých voleb se ale zdá být krajně pravicový politický komentátor Éric Zemmour. Poutá obří pozornost a průzkumy mu předpovídají postup do druhého kola. Pikantní na tom všem je, že svoji kandidaturu doteď oficiálně neoznámil.

Nedávno jsem tu o Zemmourovi psal jako o pozoruhodném úkazu francouzské politické scény. O člověku, který „vyhlásil válku“ politické korektnosti a nesmiřitelně odsuzuje migraci i přesto, že sám má alžírské kořeny. S pár procenty, která tehdy měl v průzkumech, se zdálo, že by neměl nijak ohrozit těžké váhy francouzské politiky jako Marine Le Penovou a Macrona. Čekala ho spíše role „užitečného idiota”, který měl kandidaturou oslabit Le Penovou, roztříštit síly krajní pravice a pomoci tak ostatním uchazečům o prezidentský post.

Dnes je ale situace zcela odlišná. Jeho popularita prudce vystřelila a průzkumy mu přisuzují až 17 %, což by mu mohlo zajistit účast ve druhém kole voleb na úkor stálice Marine Le Penové. Jestliže se prognózy bezezbytku vyplní, stanul by ve druhém kole proti současnému prezidentovi – a bude za outsidera. Nutno podotknout, že stejně jako Zemmour, ani Macron dosud nepotvrdil svoji kandidaturu.

Faktor Zemmour

Ještě nedávno relativně přehlížený komentátor, známý u části čtenářů pro své novinové články a debaty, vtrhl na politickou scénu jako lavina. Sám Zemmour neskrývá svoje překvapení z tak rychlého nástupu: „Jsem překvapen, jak moc rychle moje popularita vzrostla. Cítím velkou zodpovědnost k mým podporovatelům a udělám vše, abych je nezklamal.”

Nabízí se tedy otázka, co napomohlo Zemmourovi k tak dobrým vyhlídkám.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím Zemmourovi nahrává Le Penová?
  • V čem je tajemství jeho úspěchu?
  • A co může být jeho skrytým dlouhodobým plánem?
sinfin.digital