Zničilo by to ekonomiku, naše ratingy, šel Babiš proti ODS kvůli daním. Teď otáčí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ve čtvrtek sněmovna projedná daňový balíček, který je předmětem sporu koaličních stran. Hnutí ANO a ČSSD se totiž nedohodly na výši daní z příjmu po zrušení superhrubé mzdy. Zatímco předseda ČSSD Jan Hamáček navrhuje daň ve výši devatenácti procent, premiér Andrej Babiš si osvojil pozici ODS a navrhuje základní sazbu daně z příjmu ve výši patnácti procent. Ještě loni touto dobou přitom Babiš návrh ODS cupoval na kousky.

Ve čtvrtek bude ve sněmovně veselo. Na pořadu je několik mimořádných schůzí. Kromě toho, že poslanci rozhodnou o prodloužení nouzového stavu, budou projednávat také daňový balíček, který je jádrem aktuálního sporu koaličních stran. V rámci příprav jsem se vrátil k rok starým Otázkám Václava Moravce. A přestože jsme si tak nějak už zvykli, že premiér mnohdy neudrží myšlenku ani během jednoho projevu, je pořád fascinující, jak nekonzistentní dokáže Andrej Babiš být i v tak zásadní věci, jakou nepochybně výše daní je.

„Já vám řeknu naše, nechte mě domluvit, toto je demagogie, stálo by to osmdesát miliard, zničilo by to celé naše hospodaření, zničilo by to celou ekonomiku, naše ratingy. My máme v programovém prohlášení vlády, že superhrubou mzdu snížíme na devatenáct, ne na patnáct procent. Ano, protože kdyby se tohle udělalo, byl by deficit 120 miliard, tak kdo by tady křičel jako první?“ Tak zní výpad premiéra proti Petru Fialovi z loňského prosince. Uplynul přesně rok a Babiš otočil. Ve čtvrtek se chystá prosazovat původní návrh ODS proti svému koaličnímu partnerovi. Schválně si to pusťte, je to tady v čase 44:37.

Společně proti sobě. Babiš hází první granát do trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09

„Takže my máme v programu na příští rok, že v rámci toho našeho návrhu snížíme a narovnáme superhrubou mzdu na devatenáct procent, a to bude samozřejmě předmětem debaty v rámci koalice. Je to asi 23 miliard, které by šly lidem, ano, ale zároveň někteří, kteří například pronajímají byty, by se jim navýšily daně z patnácti na devatenáct procent. Ano, takže to bude předmětem v rámci koalice. A já říkám, musíme plnit programové prohlášení vlády. Tak tuhle demagogii si vemte, pane předsedo, vy chcete zničit veškeré rozpočty, vy chcete ohrozit důchodce,“ pokračuje Babiš o chvilku později.

Pikantní na rok staré debatě Petra Fialy s Andrejem Babišem je, že předseda ODS polemiku na téma zrušení superhrubé mzdy zahájil tím, že premiéra vyzval, aby se svým podpisem zavázali k tomu, že superhrubou mzdu zruší společnými silami. „Já vám navrhuji, pane premiére toto: tady mám takový papír. Předseda vláda Andrej Babiš a předseda ODS Petr Fiala se zavazují, že do roka a do dne v Poslanecké sněmovně zruší superhrubou mzdu. V otázkách Václava Moravce 1. prosince 2019.“ Fiala na Babiše tlačil, aby tam spolu dokument tohoto znění podepsali. Argumentoval mimo jiné tím, že k tomu premiér vůbec nepotřebuje ČSSD. Babiš se tehdy sice bránil, dnes se to ale jeví tak, že to spolu podepsali po odvysílání OVM kdesi v zákulisí.

Přestože totiž tehdy hájil pozici koalice s tím, že musí dodržovat programové prohlášení vlády, dnes otočil. Bude velice zajímavé sledovat, jak svůj obrat vysvětlí voličům a poslancům ve čtvrtek během sněmovní debaty. Ač už dávno víme, že je pro Babiše programové prohlášení vlády pouhým cárem papíru, možná není od věci mu nyní připomenout, co se v něm píše: „Zrušíme superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob a navrhneme novou sníženou sazbu 19 % z hrubé mzdy. Stávající solidární zvýšení daně zachováme zavedením sazby 23 % z hrubé mzdy.“ Kdyby to někdo nemohl najít, je to na čtvrté straně.

Tisícovka za nezákonnou vazbu je směšná. Stát by se měl nevinným omluvit a bez komplikací zaplatit, navrhuje Lukáš Trojan

Takže pokud v pondělí kolega Petr Holec kritizoval ODS za to, že plánuje, pokud jde o daně a zrušení superhrubé mzdy, holport s Babišem, a to navzdory avizované společné kandidátce s lidovci a TOP 09, je potřeba ho doplnit: předseda ODS Petr Fiala je v tomto, pokud nic jiného, aspoň konzistentní. Ten, kdo tady otočil, je premiér. To on se chystá popřít, co dříve řekl a k čemu se zavázal v programovém prohlášení vlády. To on je připraven podrazit svého koaličního partnera.

SDÍLET
sinfin.digital