Zničilo by to ekonomiku, naše ratingy, šel Babiš proti ODS kvůli daním. Teď otáčí

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Ve čtvrtek sněmovna projedná daňový balíček, který je předmětem sporu koaličních stran. Hnutí ANO a ČSSD se totiž nedohodly na výši daní z příjmu po zrušení superhrubé mzdy. Zatímco předseda ČSSD Jan Hamáček navrhuje daň ve výši devatenácti procent, premiér Andrej Babiš si osvojil pozici ODS a navrhuje základní sazbu daně z příjmu ve výši patnácti procent. Ještě loni touto dobou přitom Babiš návrh ODS cupoval na kousky.

Ve čtvrtek bude ve sněmovně veselo. Na pořadu je několik mimořádných schůzí. Kromě toho, že poslanci rozhodnou o prodloužení nouzového stavu, budou projednávat také daňový balíček, který je jádrem aktuálního sporu koaličních stran. V rámci příprav jsem se vrátil k rok starým Otázkám Václava Moravce. A přestože jsme si tak nějak už zvykli, že premiér mnohdy neudrží myšlenku ani během jednoho projevu, je pořád fascinující, jak nekonzistentní dokáže Andrej Babiš být i v tak zásadní věci, jakou nepochybně výše daní je.

„Já vám řeknu naše, nechte mě domluvit, toto je demagogie, stálo by to osmdesát miliard, zničilo by to celé naše hospodaření, zničilo by to celou ekonomiku, naše ratingy. My máme v programovém prohlášení vlády, že superhrubou mzdu snížíme na devatenáct, ne na patnáct procent. Ano, protože kdyby se tohle udělalo, byl by deficit 120 miliard, tak kdo by tady křičel jako první?“ Tak zní výpad premiéra proti Petru Fialovi z loňského prosince. Uplynul přesně rok a Babiš otočil. Ve čtvrtek se chystá prosazovat původní návrh ODS proti svému koaličnímu partnerovi. Schválně si to pusťte, je to tady v čase 44:37.

Společně proti sobě. Babiš hází první granát do trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09

sinfin.digital