Zrno: Proč už lidi nevěří médiím?

Matyáš Zrno

Konzervativní noviny

KOMENTÁŘ MATYÁŠE ZRNA | Že mainstreamová média v USA i západní Evropě většinově nadržují levici, ví každý. Tedy kromě liberálních novinářů v ČR, kteří toto tvrzení považují za jakousi konzervativní konspiraci. Jenže co bylo umírněně levicové či liberální včera, dnes už nestačí. Doba pokročila a nová generace posouvá média už ne doleva, ale kamsi do maoistické zatáčky. Se vším, co k tomu patří – vyhazovem z práce, důslednou kontrolou všech projevených názorů za celý život, davového lynče na sociálních sítích, výzvy k pokání a nakonec sebekritiky, která stejně obvykle provinilce nezachrání.

O atmosféře, která panuje v redakci nejvlivnějšího deníku světa New York Times (a která skutečně připomíná padesátá léta) psal podrobně Martin Weiss v Echu i Daniel Anýž v Hospodářských novinách. Oba se shodli, že mladá generace novinářů vidí svoje poslání aktivisticky – už nechtějí být nestranní, ale aktivističtí. Už nechtějí popisovat situaci, chtějí aktivně přispět ke změně společnosti. Jak píše Anýž, „pokládají za svoji žurnalistickou a morální povinnost postavit se jasně za věci, které považují za nezpochybnitelné, i když ve společnosti jsou ještě předmětem debaty a sporů.“

Už není možné tolerovat jiný názor, za to se z redakce letí. Už není možné otisknout nic, co by někoho z mladých redaktorů znepokojilo. „Kdokoli uvidíte jakoukoli názorovou novinařinu, titulek, post na sociálních sítích, fotografii – cokoli, co vás sebeméně znepokojuje, prosím okamžitě mi zavolejte nebo pošlete SMS,“ píše redaktorům nová šéfka komentářové rubriky. Její předchůdce vyletěl za otištění jednoho komentáře, který požadoval proti násilným rabujícím (nikoliv proti všem protestujícím) nasazení armády coby zálohy policie a Národní gardy. Nevhodné komentáře už teď budou moci vyjít jen s vysvětlujícím doplněním o „kontext, který by pomohl čtenářům zasadit názory… do širšího debatního rámce“.

Dostál: Konec Xavera v Radě ČT? Kořanová spustila lavinu, která nás smete všechny

sinfin.digital