Dostál: Konec Xavera v Radě ČT? Kořanová spustila lavinu, která nás smete všechny

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Stalo se přesně to, co se – obzvlášť u nás – stát muselo. Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová spustila svou osobně motivovanou snahou odvolat Zdeňka Šarapatku z Rady ČT lavinu, která nás smete všechny. Namísto toho, aby skousla, co se třeba příčí jejímu vkusu a jemnocitu, započala proces, nad kterým už dávno nemá kontrolu. Vstoupil do něj bezpočet dalších aktérů a nakonec z toho bude nepřehledná bramboračka, znechucení všech včetně široké veřejnosti a dost možná také ochromení mediálních rad.

O co jde: Kořanová chtěla odvolat Šarapatku, prý kvůli fotce na sociálních sítích a kvůli komentáři, který k ní napsal. Pak se přidala Jana Bobošíková, ta zase neskousla, že se dva členové rady – konkrétně René Kühn a opět Šarapatka – na minulém jednání kontrolního orgánu veřejnoprávní televize zeptali přítomného zástupce veřejnosti, zda čirou náhodou není spojen s nějakou parlamentní stranou, když jej Kühn dle svých slov v minulosti viděl s poslanci SPD. Podle Bobošíkové je to důvod k jejich odvolání. A nyní se do věci vložil také Český národní výbor Mezinárodního tiskového institut (CZ IPI, jemuž předsedá neúspěšný kandidát do rady Michal Klíma), který po poslancích žádá odvolání Lubomíra Xavera Veselého. Vzápětí začala v podobném duchu uvažovat poslankyně ODS a místopředsedkyně volebního výboru Miroslava Němcová. Už teď se těším, kdo bude další…

O touze Kořanové odvolat Šarapatku a o plánech, které by to mohlo úvést do pohybu, jsme toho už napsali dost (zde, zde nebo zde). Postačí připomenout, kterak na sebe v rozhovoru pro iRozhlas.cz prozradila, že je hnána osobní motivací. Pokud jde o Bobošíkovou, psali jsme, že nelze vyloučit její snahu zamíchat kartami před sledovanou volbou nového předsedy Rady ČT. A teď tedy přibyl Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu, kterému se nelíbí primitivní útok Xavera Veselého na novinářku Johanu Hovorkovou z redakce webu Forum24, která oprávněně kritizovala Veselého za to, jak by naložil s Otázkami Václava Moravce.

Šarapatka v Radě ČT zatím zůstává. Poslankyně ANO, která mu jde po krku, prohrála

sinfin.digital