Nový plán Faltýnka a spol.: Matocha, Lipovská a Xaver do Rady ČT, Zemanův kritik Šarapatka ven

Nadcházející volba nových členů Rady ČT bude zlomová. Na INFO.CZ jsme to psali opakovaně: nejblíže ke zvolení mají novinář Pavel Matocha a ekonomka Hana Lipovská s tím, že třetí volné místo zůstane nějaký čas neobsazené, neboť si ho nárokují komunisté, jejichž kandidáti do druhého kola volby neprošli. Nyní se relativně na poslední chvíli dostává do hry ještě jeden, z části alternativní scénář: Poslanci na nadcházející schůzi, která začíná v úterý, zvolí všechny tři nové radní – tím třetím bude novinář Lubomír Xaver Veselý. Ani komunisté ale zkrátka nepřijdou.

 

Fígl spočívá v tom, co je už nějaký čas předmětem zákulisních debat, především mezi poslanci hnutí ANO a lidmi, kteří mají názorově blízko k Hradu a prezidentu Miloši Zemanovi. Řeč je o odvolání radního Zdeňka Šarapatky, který býval na sklonku minulého století poradcem Zemana – tehdejšího předsedy ČSSD a premiéra – a který je už nějaký čas jeho ostrým kritikem. 

Například poslankyně hnutí ANO a členka volebního výboru Barbora Kořanová se snahou o odvolání Šarapatky z Rady ČT dlouhodobě nijak netají. „Vzhledem k tomu, že jsem navrhovatelkou tohoto kroku a na nejbližším jednání volebního výboru plánuji odvolání navrhnout, tak považuji tento scénář za velmi reálný,“ reagovala nyní na dotaz INFO.CZ, zda je odvolání Šarapatky očekávatelné. Dle svých slov o návrhu hovořila s kolegy z několika politických stran napříč spektrem. „A nikdo nebyl vysloveně proti,“ tvrdí Kořanová. Na otázku, jaké jsou důvody pro odvolání Šarapatky z kontrolního orgánu veřejnoprávní televize, uvedla, že se dlouhodobě, agresivně a pejorativně vyjadřuje na sociálních sítích. 

„Zároveň tam má uvedeno, že působí v Radě ČT nebo na blogu Forum 24, kde ho rovněž tak uvádí. Poslední kapkou pro mne bylo jeho vyjádření v den, kdy zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera,“ přiznává Kořanová. Šarapatka tehdy pod společnou fotku Kubery a prezidenta Zemana napsal: „Smrt je popleta: Dobří odcházejí…“ Kořanová k tomu říká: „Pak mu jeho ješitnost nedovolila uznat chybu a omluvit se, ale nutila ho všem vysvětlovat, že výrok nikdo kromě něj nepochopil. To o jeho charakteru také mnoho vypovídá. Takový člověk se nechová v souladu s dobrými mravy a Radu ČT poškozuje. Zákon s takovým důvodem pro odvolání počítá,“ vysvětluje poslankyně vládního hnutí.

Piskáček: Tradiční média končí. Ale neplačme, muselo to tak být

sinfin.digital