Šarapatka v Radě ČT zatím zůstává. Poslankyně ANO, která mu jde po krku, prohrála

Vratislav Dostál

09. 06. 2020 • 16:26

Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová, která v posledních dnech vygradovala svůj dlouhodobý plán odvolat Zdeňka Šarpatku z Rady ČT, pomyslné první kolo prohrála. ODS dnes na zasedání volebního výboru sněmovny mazaně využila absence čtyř poslanců bloku vládních stran a navrhla, aby se o každém navrženém bodu programu hlasovalo zvlášť. Pro bylo pouhých sedm zástupců hnutí ANO a SPD, což v danou chvíli na zařazení bodu nestačilo. Kořanové a spol. chyběl jeden hlas.

 

Politika má své kouzlo mimo jiné v možnosti využít rafinovaně nejrůznější procedurální fígle. Jde ale o disciplínu, kterou ne úplně každý ovládá. Přesně to se v úterý stalo poslankyni hnutí ANO Barboře Kořanové, když se jí nepodařilo na program zasedání výboru prosadit bod, který se měl týkat odvolání Zdeňka Šarapatky z Rady ČT.

Občanští demokraté zkušeně zareagovali na absenci Patrika Nachera, Martina Kolovratníka (oba z hnutí ANO), Petra Dolínka (ČSSD) a Miloslavy Vostré (KSČM). Z pohodlné většiny 11:7 ve prospěch bloku vládních stran byla náhle remíza 7:7. Teoreticky je možné, že odvolání Šarapatky Kořanová „propašuje“ do bodu různé. Pokud se tak nestane, bude si muset počkat na příští schůzi výboru.

Volební výbor se v úterý sešel po relativně dlouhé době a především za velkého zájmu novinářů. Místnost byla nacpaná k prasknutí. V úvodu schůze čelil jeho předseda Stanislav Berkovec z hnutí ANO kritice prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury, který mu připomněl, že už relativně dávno avizoval, že dá svoji funkci k dispozici – v důsledku kauzy s „kádrováním“ kandidátů do Rady ČT, o které INFO.CZ jako první informovalo.

Následně Stanjura Kořanové vyčetl, že chce na výboru jednat o odvolání člena Rady ČT, podle něj to totiž není v jeho kompetenci. „Považuju to za nebezpečný precedent, pokud bychom o tom hlasovali. Něco jiného by samozřejmě bylo, pokud bychom o tom hlasovali na plénu Poslanecké sněmovny,“ zdůraznil Stanjura. Na jeho stranu se přidal bývalý předseda STAN Petr Gazdík. Tomu se zase nelíbí, že Kořánová v rozhovoru pro iRozhlas přiznala, kterak jde z její strany o osobní spor. „Ta věta byla vytržena z kontextu, pana Šarapatku vůbec neznám,“ reagovala poslankyně s tím, že by měl výbor rozhodovat pouze o doporučení odvolat člena Rady ČT.

Buď jak buď, blok vládních stran v úvodu jednání nedisponoval potřebnou většinou hlasů a Kořanová musí počítat s tím, že se celá „kauza“ ještě nějaký čas povleče. Podle zákulisních informací přitom v hnutí ANO na odvolání Šarapatky nepanovala před úterním jednáním shoda. Část poslanců nejsilnější vládní strany z něj nechce dělat pomyslného mučedníka. Současně byli ale připraveni vytvořit takovou kulisu, která by umožnila Kořanové svůj part dohrát důstojným způsobem do konce, aniž by výbor doporučil sněmovně Šarapatku odvolat.

SDÍLET