Alternativa ke zvyšování věku odchodu do důchodů existuje. Že o ní premiér nemluví je politický faul

Audioverze

Boj o penzijní reformu zuří nejen mezi koalicí a opozicí, ale i v České jízdě. Zatímco Vráťa by nejraději hledal namísto zvyšování věku odchodu do důchodu alternativy, Vojta argumentuje, že bez tohoto kroku to zkrátka nejde. 

„Pokud premiér Petr Fiala říká, že ke zvyšování věku odchodu do důchodu neexistuje alternativa, tak je to politický faul. Politika nejsou žádné přírodní zákony a alternativa ke zvyšování věku odchodu do důchodu existuje například na příjmové straně rozpočtu,“ míní Vráťa s tím, že má na mysli vyšší daně. „Osobně nemám problém se zvyšováním daní, je to legitimní nástroj, který napomáhá soudržnosti společnosti,“ míní Vráťa. 

Vojta se v reakci několikrát štípe, když nevěří vlastním uším: „Vyšší daně tu prosazovali socialisté a komunisté, kteří s tímto programem po zásluze došli mimo Poslaneckou sněmovnu. Naštěstí politická soutěž jasně ukazuje, co si voliči o této ‚alternativě‘ myslí.“ 

Možná podstatnější než konkrétní parametry reformy je však to, aby se česká společnost nějaké legislativy vůbec dočkala. 

„Já si myslím, že důchodová reforma je pro koalici tak složitý problém, že ho budou řešit tak dlouho, až ho nakonec nevyřeší. Podle mě to nezvládnou, shoda napříč politickou reprezentací se nenajde a pokud si koalice sama něco schválí, tak to některá z příštích vlád, která bude složená ze stran současné opozice, zase zruší,“ míní Vráťa. 

Kde jsou u důchodové reformy hranice možného? Proč je TOP 09 v největší křeči za poslední roky a může ODS vysát elektorát koaličních stran podobně, jako to kdysi udělalo ANO s ČSSD? A co vlastně zbylo z velké mediální novely? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital