Boj o evropská „koryta“: Proč tak drhne společná kandidátka? V ODS se bojí kroužkovacího masakru od lidovců

Audioverze

V aktuálním dílu podcastu Česká jízda se reportéři INFO.CZ Vráťa Dostál a Vojta Kristen věnují především složité cestě občanských demokratů, lidovců a TOP 09 k dohodě o společné kandidátce pro volby do Evropského parlamentu. A zatímco KDU-ČSL a TOP 09 preferují společný postup, v ODS existují jeho odpůrci. Obávají se totiž kroužkování lidoveckých voličů.

Obecně přitom platí, že oba scénáře mají své příznivce i kritiky. A třeba Vojta by se vůbec nedivil, pokud by společnou kandidátku zmíněných stran někteří voliči považovali za účelové spojenectví. Vráťa naopak upozorňuje na důsledky případné kandidatury každé strany zvlášť a připomíná, že koalice SPOLU měla být dlouhodobým projektem. „A proč se tedy tak dlouho s dohodou o společné kandidátce do Evropského parlamentu váhá?“ ptá se Vojta.

„V ODS se bojí kroužkování,“ reaguje Vráťa. Podle něj se tak opět potvrzuje, že se politikům dříve či později začne v jejich funkcích líbit a chtějí si je tudíž pokud možno udržet. A jak je to s nízkou popularitou vlády? Je v jejích silách tento trend zvrátit? Jak to souvisí s konsolidačním balíčkem a jeho dopady na jednotlivé segmenty společnosti? A nakonec: co nového pro své diváky chystá televize Nova?

Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital