České zdravotnictví je na přesčasech postaveno. Že jsou dobrovolné, je zcela iluzorní představa, říká Pavelka

Jaký by byl zdravotní stav českého zdravotnictví, kdyby bylo pacientem? Podle Martina Pavelky, který je členem Sekce mladých lékařů České lékařské komory, se bavíme o pacientovi s dlouhodobým závažným chronickým onemocněním, který aktuálně vyžaduje přesun na ARO a poskytnutí život zachraňující péče. „Na zdravotnictví se u nás bohužel dlouhodobě kašlalo. Celý systém stojí na přesčasové práci, od prvního dne na fakultě to víte. Těch přesčasů je takové množství, až to devastuje rodiny, manželství i ty lékaře samotné,“ říká Pavelka v nové epizodě podcastu Vráti Dostála a Honzy Paličky Česká jízda. „Zlegalizováním většího množství přesčasů, které se teď děje, problém nijak neřešíme, jen jej prohlubujeme a skutečné řešení odsouváme o dalších několik let,“ dodává.

Video celé epizody najdete tady.

Pavelka vysvětluje, že ani současně plánované zdvojnásobení počtu legálních přesčasových hodin nijak neřeší fakt, že doktoři v Česku jsou často využíváni jako levná pracovní síla. „Když jsem pracoval ve fakutní nemocnici, spočítal jsem si, že za rok jsem měl téměř tisíc hodin přesčasů, to ani ten nový limit nepokryje. A to byla robustní fakultní nemocnice v Praze, v regionech je situace ještě horší,“ popisuje fungování systému Pavelka.

„Český pacient využívá zdravotní péči dvakrát až třikrát více, než je průměr, a to je pro lékaře zátěž. Navíc pro nemocnici je jejich práce levná a tak často reálně nikoho neléčí, ale jsou zatížení byrokracií, papírováním a obtelefonováváním ostatních pracovišť kvůli termínům vyšetření. Jejich práce je často levnější než práce nekvalifikované sekretářky, kdyby nebyla, tak se jí jako každou dražší věcí začne šetřit a zefektivní se,“ doplňuje Pavelka s tím, že ona zákonodárci proklamovaná dobrovolnost práce přesčas je dobrovolná leda na papíře.

„Je to zcela iluzorní představa, že přesčasy jsou dobrovolné. Jako mladý lékař nemocnici potřebujete. Když se nadřízenému znelíbíte, protože nechcete brát přesčasy, tak vám třeba nebude přidělovat výkony, které potřebujete ke zkoušce. Tolik k dobrovolnosti,“ uzavírá Pavelka.

Jaké má současná situace ve zdravotnictví řešení a je vůbec možné, aby se v nemocnicích dodržoval zákoník práce? Hrozí nám masivní odliv mladých lékařů do zahraničí? A v čem se můžeme inspirovat u našich sousedů na Slovensku? Poslechněte si celou epizodu.

Další díly

Kalousek odjistil politický granát. Pokud se objeví na evropské kandidátce, může to znamenat konec koalice Spolu

06. 12. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

Brát sedmnáct tisíc čistého je strašné. Stát kuchařky a kuchaře v jídelnách normálně vykořisťuje

29. 11. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

Jurečka kvůli dávkám prolamuje bankovní tajemství. Přitom by stačilo, aby spolu stát a úřady lépe mluvily

22. 11. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

Absence sebekritiky, lídrů i chybějící plán B. Víkendový sněm TOP 09 odkryl bolavá místa „strany pro pražskou kavárnu“

16. 11. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

Už i Fiala si všiml, že za hranicemi nakoupí levněji. Aby byly v Česku potraviny dražší než v Německu, nedává smysl, říká ekonom Hradil

08. 11. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

Babiš ohlásil velký návrat a na zemi leží přes milion hlasů, které mu stačí jen zvednout. Co ho zastaví?

01. 11. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

Boj o evropská „koryta“: Proč tak drhne společná kandidátka? V ODS se bojí kroužkovacího masakru od lidovců

25. 10. 2023, 06:00  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

U Okamury dochází k velkým změnám, které jdou naproti Babišovi. V politice se nic neděje náhodou, nitky vedou i k Miloši Zemanovi

18. 10. 2023, 13:23  •  Vratislav Dostál, Vojtěch Kristen

sinfin.digital