Juchelka: Co předkládá Jurečka, není důchodová reforma, ale fíkový list. Máme vlastní nápady, co dělat s penzemi

Audioverze

Vláda nemá do konce tohoto volebního období příliš ambicióznějších projektů, než je prosazení důchodové reformy. O její podobu se však střetává s opozicí, která se brání především zvyšování věku odchodu do důchodu. Hrozí, že pokud koalice reformu prosadí na sílu, opozice vybrané body po volbách v případě volebního úspěchu zruší. 

„To, co předkládá Marian Jurečka (KDU-ČSL), není důchodová reforma, ale fíkový list,“ říká stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (hnutí ANO) v novém dílu pořadu Česká jízda. Vadí mu nejen zvyšování věku pro odchod do důchodu, ale třeba i to, že vláda se soustředí především na výdajovou stranu – a podle Juchelky neřeší tu příjmovou.  

Na opakovaný přímý dotaz, zda má stínová vláda hnutí ANO návrh vlastní penzijní reformy, však odpovídá: „Máme různé nápady, které můžeme realizovat. Ucelenou a komplexní reformu ale očekáváme především od této vlády, v tuto chvíli nebudeme nic z toho, co máme my, prozrazovat,“ uvádí Juchelka. Rámcové obrysy toho, jak by si představoval reformu penzí, však následně v rozhovoru s Vojtou a Vráťou přesto naznačuje.  

Jak by se Juchelka vyrovnal s narůstající finanční náročností důchodového systému? A jak tvrdé obstrukce čekají koalici při prosazování důchodové reformy?  

sinfin.digital